Na Krakowskim Przedmieściu trwa Festiwal Europejski z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. O 14 z balkonu Hotelu Bristol wybrzmiała „Oda do radości”, a warszawiacy wraz z artystami operowymi zaśpiewali europejskie hity muzyczne.
Utwór zapowiedział z balkonu hotelu prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. "To szczególny dzień. Naprawdę jest co świętować" - podkreślił przed wspólnym odśpiewaniem "Ody do radości" z warszawiakami. Festiwal rozpoczął się w południe na Krakowskim Przedmieściu. Część programu obchodów w tym miejscu zakończy się o godz. 18, później atrakcje będą czekać na mieszkańców Warszawy w Multimedialnym Parku Fontann.
Na całym Krakowskim Przedmieściu można spotkać orkiestry dęte, teatry uliczne oraz barwny korowód "Ody do radości" – tancerzy, animatorów, muzyków i mieszkańców stolicy. Uczestnicy wydarzenia mogą nauczyć się tańców europejskich, takich jak: mazur, zorba, walc, polka, kankan. Podczas wydarzenia można wysłuchać też znanego europejskiego repertuaru, który prezentują na scenie przy ul. Tokarzewskiego artyści z Polski, Grecji i Niemiec. Wyznaczone są też specjalne strefy z atrakcjami, m.in. strefa rozwoju miasta i strefa dla dzieci.
"To jest Festiwal Europejski, ale tak naprawdę festiwal radości. Radość płynie z tego, że warszawiacy mogą się wspólnie spotkać w najpiękniejszym bodaj miejscu miasta, na Trakcie Królewskim. Mamy już pewną tradycję tych spotkań, z różnych okazji. Te okazje są pretekstem do tego, żeby wspólnie świętować, coś bardzo ważnego, ale też, żeby spotkać się z muzyką, z tańcem i wspólnie być tutaj w dobrej atmosferze" - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor organizatora Festiwalu, Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak. "Tym razem jest to 15-lecie wstąpienia polski do Unii Europejskiej, z czego się bardzo cieszymy i pokazujemy tutaj tę radość" - dodał.
W "strefie rozwoju miasta", w okolicy kościoła św. Anny, spółki i instytucje miejskie prezentują swój dorobek i rozwój z ostatnich 15 lat. Przy skwerze Hoovera w strefie dla dzieci na najmłodszych warszawiaków czekają m.in. ekologiczne warsztaty plastyczne, integracyjne wielopokoleniowe gry, budowanie charakterystycznych europejskich budowli i bajki narodowe. Z kolei przy skwerze ks. Twardowskiego znajduje się "eko-strefa", w której można wygrać sadzonki roślin.
Festiwal zakończy się wieczorem w Multimedialnym Parku Fontann koncertem Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Krzesimira Dębskiego. Wezmą w nim udział gwiazdy polskiej estrady, m.in: Kayah, Natalia Nykiel, Stanisław Soyka i artyści operowi. Na finał warszawskich obchodów 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zaplanowano także pokaz filmu opowiadającego o zmianach, jakie zaszły w stolicy w ciągu ostatnich 15 lat. Będzie on emitowany podczas tegorocznych pokazów w Multimedialnym Fontann, które zostaną zainaugurowane na środowym Festiwalu Europejskim o 21.30.
1 maja 2004 r. Polska razem z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem oraz Maltą przystąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Jak przypomina MSZ na swojej stronie internetowej, pierwszym krokiem do członkostwa Polski w UE było podpisanie 16 grudnia 1991 r. Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Symbolicznym momentem było złożenie 8 kwietnia 1994 r. w Atenach przez rząd RP formalnego wniosku o członkostwo w UE. Właściwe negocjacje akcesyjne z UE rozpoczęły się cztery lata później. Referendum akcesyjne odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003 r. - za członkostwem w UE opowiedziało się 77,45 proc. Polaków.(PAP)
autorka: Ewelina Miszczuk
emi/ pch/