W Częstochowie rozpoczął się w sobotę Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, promujący muzykę różnych religii i kultur. Organizowane już po raz 29. wydarzenie stało się przez lata wizytówką miasta i regionu.
Celem "Gaude Mater" jest prezentacja muzyki trzech największych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz polskiej muzyki sakralnej, zarówno współczesnej, jak i dawnej.
"Prowadzenie dialogu międzykulturowego oraz pokazanie piękna muzyki z różnych stron świata otwiera słuchacza na inne wyznania i uczy tolerancji. W dobie konfliktów o podłożu światopoglądowym i religijnym jest to szczególnie cenne. Poznanie jest pierwszym krokiem do akceptacji odmienności i różnorodności, która wpływa korzystnie na barwność i bogactwo kultury" - podkreślają organizatorzy.
Tegoroczny festiwal "Gaude Mater" otworzyły dwa sobotnie wernisaże – ikon autorstwa Jadwigi Marii Kowalskiej oraz fotografii Zbigniewa Burdy. W niedzielę publiczność będzie mogła wysłuchać koncertu pt. "Śpiewnik domowy" - z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, który odbędzie się po południu w kościele ewangelicko-augsburskim. Drugi koncert, pt. "Oficjum na Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny" zaplanowano na niedzielny wieczór na Jasnej Górze. Zabrzmi muzyka ze średniowiecznych zbiorów jasnogórskich.
Festiwal zamknie w poniedziałek koncert w Filharmonii Częstochowskiej, na którym zabrzmi muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego (III Symfonia pieśni żałosnych) oraz Wojciecha Kilara (Angelus).
Festiwal przed laty zainicjował Krzysztof Pośpiech - dyrygent, pedagog i pierwszy dyrektor Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater". Przez lata impreza zmieniała swoją formułę – odbywała się albo wyłącznie w Częstochowie, albo w różnych miastach Polski (m.in. Radomsku, Toruniu, Bydgoszczy czy Krakowie), a także za granicą – np. w Brauweiler koło Kolonii. Występowali na nim muzycy m.in. z Austrii, Bułgarii, Egiptu, Hiszpanii, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Ukrainy czy Wielkiej Brytanii, wykonując dzieła oratoryjne, chorały gregoriańskie, muzykę cerkiewną, synagogalną czy dawną. W zeszłym roku impreza powróciła do swojej pierwotnej formuły organizacyjnej – odbywa się tylko w Częstochowie.
Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater", a partnerami – samorząd Częstochowy, Jasna Góra, Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana oraz parafia ewangelicko-augsburska w Częstochowie.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ lun/ mam/