W sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla w niedzielę zostanie odsłonięta Aleja Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich, poświęcona służącym w Wojsku Polskim, znanym z nazwiska, 33 pomordowanym w 1940 r. duchownym różnych wyznań.
Jak poinformował w czwartek PAP o. Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy Krakowskiej Prowincji Franciszkanów, którzy od początku istnienia Kalwarii Pacławskiej się nią opiekują, uroczystości rozpocznie niedzielna msza święta. Wierni będą modlić się za pomordowanych w Katyniu kapelanów Wojska Polskiego oraz w intencji funkcjonariuszy i pracowników Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Później zgromadzeni wyruszą wraz z orkiestrą reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza do kaplicy Ukrzyżowanie. Tam zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa i poświęcona Aleja Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich.
W alei zasadzonych zostało 33 drzew. Każde poświęcone jest jednemu, znanemu z nazwiska duchownemu, o czym informują tabliczki umieszczone przy dębach.
Wśród upamiętnionych kapelanów najwięcej jest duchownych wyznania rzymsko-katolickiego, wielu z nich to kandydaci do procesu beatyfikacyjnego. Są też duchowni wyznania grecko-katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego oraz mojżeszowego.
Po uroczystościach odbędzie się koncert orkiestry Straży Granicznej.
Kalwaria Pacławska to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce, często nazywana Jerozolimą Wschodu – ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej. Z uwagi na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia. Jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej datuje się od XVIII stulecia.
Kalwarię Pacławską założył w XVII w. wojewoda podolski, kasztelan krakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa (1620-1679). Po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej postanowił możliwie jak najwierniej przenieść w okolice Przemyśla miejsca związane z Męką Pańską.
W XVII w. do Kalwarii z Kamieńca Podolskiego trafił cudowny obraz Matki Bożej, przed którym niegdyś modlili się królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski oraz polscy hetmani i książęta, a 50 lat temu – kard. Karol Wojtyła. W księgach klasztornych i sanktuaryjnych zanotowano ponad 50 cudów. (PAP)
Autor: Agnieszka Pipała
api/ joz/