Kapela „Paka Sędzisza” z Sędziszowa Małopolskiego została laureatem pierwszej nagrody 41. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu (Podkarpackie). Przemyski festiwal jest najstarszą tego typu imprezą w Polsce.
Ogłoszenie wyników dwudniowego festiwalu, wraz z wręczeniem nagród, odbyło się w niedzielne popołudnie podczas koncertu laureatów, zamykającego dwudniową imprezę.
W zmaganiach konkursowych imprezy wzięło udział 9 kapel z województw: małopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. W ich repertuarze znalazły się zarówno utwory składające się z dawnych tekstów i melodii folkloru miejskiego, jak i teksty opisujące aktualne wydarzenia, problemy dnia codziennego, tworzone na bieżąco.
Jury festiwalowe w składzie: etnomuzykolog Jolanta Danak-Gajda, muzyk Andrzej Guran oraz aktor filmowy Marek Pyś stwierdziło w protokole „z zadowoleniem”, że poziom wykonawczy tegorocznych prezentacji był wysoki, a większość z kapel zaprezentowała oryginalny repertuar i własne rozpoznawalne brzmienie. „Zachęcamy kapele, aby myśląc o przyszłości folkloru miejskiego włączały młode pokolenie do swojego grona. Sugerujemy, aby budując swój program zwracały uwagę na lepszy kontakt z publicznością” – czytamy w protokole z posiedzenia jury festiwalowego.
Komisja doceniła też, że kapele tworzą własne kompozycje odnosząc się do realiów miejsc zamieszkania i sytuacji życiowych. Zdaniem jurorów przemyski festiwal jest „bardzo potrzebny” dla popularyzacji tego rodzaju muzyki, „bo folklor miejski jest zjawiskiem zanikającym w naszych czasach”.
Zdobywcą drugiej nagrody została Przasnyska Kapela Podwórkowa z Przasnysza, zaś dwie równorzędne trzecie nagrody przypadły Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej ze Szczebrzeszyna i Kapeli „Beka” z Przeworska. Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe.
Jury przyznało też pięć wyróżnień doceniając kapele m.in. za: „kultywowanie lwowskiego folkloru”, „wprowadzanie młodego pokolenia do kapeli”, „brawurowe wykonanie melodii żydowskiej”, „sentymentalne powroty do dawnych lat”.
Oprócz prezentacji konkursowych stałym punktem imprezy i jedną z jej atrakcji był sobotni koncert Lwowskiej Kapeli Podwórkowej "Ta Joj" z Przemyśla.
Ponadto w niedzielne przedpołudnie zespoły - zgodnie z dawną tradycją - zagrały na ulicach, podwórkach i osiedlach Przemyśla, a swoje występy zakończyły na przemyskim Rynku.
Komisarz imprezy Krystyna Juźwińska zauważyła w rozmowie z PAP, że zadaniem festiwalu jest przede wszystkim zachowanie międzywojennej tradycji muzykowania ulicznego i promowanie zespołów grających folklor miejski. Wydarzenie ma także pokazać jak tradycja folkloru miejskiego przenika się i łączy ze współczesnymi trendami kultury.
Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego jest najstarszym tego typu festiwalem w Polsce, popularyzującym ideę folkloru miejskiego. Jego pomysłodawcą i pierwszym realizatorem w 1976 r. był ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie Centrum Kulturalne) Wojciech Władyczyn. Dzięki jego inicjatywie festiwal został wpisany do ogólnopolskiego kalendarza imprez Ministerstwa Kultury i Sztuki, które przez wiele lat sprawowało mecenat nad imprezą.
Festiwal dwukrotnie zmieniał nazwę. Do 1986 r. nosił nazwę - Ogólnopolski Festiwal Kapel i Orkiestr Podwórkowych, później Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, a od 2007 r. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego.
Od 2008 roku impreza nosi imię Jerzego Janickiego, znakomitego scenarzysty, dramaturga i dziennikarza, a także wielokrotnego jurora przemyskiego festiwalu.
W dotychczasowych festiwalach w charakterze jurorów gościli wybitni artyści, muzycy, dziennikarze m.in.: wielokrotnie Jarema Stępowski i Jerzy Janicki, Andrzej Wróblewski-Ibis, Wojciech Karolak, Tadeusz Kwinta, Korneliusz Pacuda, Alosza Awdiejew, Stanisław Wielanek. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ agz/