7 czerwca w całej Polsce o godz. 10.00 dzieci i młodzież w ponad 2 tysiącach bibliotek będą wspólnie czytać książki. To czwarta akcja „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem jest zachęcenie młodych ludzi do czytania. W zeszłym roku w akcji wzięło udział ponad 400 tys. uczniów z ponad 2 tys. bibliotek.
"Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki - tak, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy" – piszą organizatorzy.
Podkreślają, że pomysł na akcję zrodził się po lekturze wskaźników czytelnictwa. "Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli (nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Pora odwrócić role: niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta" - informują.
Chęć uczestnictwa w akcji mogą zgłaszać biblioteki publiczne, pedagogiczne, akademickie, organizacje pozarządowe oraz inne osoby i instytucje zainteresowane realizacją celów przedsięwzięcia.
W zeszłym roku najpopularniejszą formą akcji były pikniki rodzinne. Organizowano również konkursy klasowe, manifestacje wspólnego czytania, mobilne biblioteki, kiermasze.
Udział w akcji jest bezpłatny, a formuła uczestnictwa dowolna, każdy pomysł jest akceptowany. Na stronie akcji www.czytamy.org można znaleźć pomysły na zorganizowanie w swojej miejscowości akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Jest tam też mapa, na której można sprawdzić gdzie w pobliżu jest organizowane wspólne czytanie. Dla organizatorów przeznaczono też nagrody, głównie książkowe.
Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" oraz ponad 2 tysiące bibliotek. Patronem honorowym jest Biblioteka Narodowa. (PAP)
autor: Wojciech Przylipiak
wbp/ mabo/