Wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz poinformował, że zawarł porozumienie z ECS i władzami miasta ws. obchodów 4 czerwca w Gdańsku 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów do parlamentu.
Guzikiewicz powiedział w środę PAP, że rozmawiał w tej sprawie w ostatnich dniach z dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności Basilem Kerskim oraz prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.
"Porozumienie z ECS i miastem Gdańsk zawiera cztery punkty: Plac Solidarności jest odpolityczniony - nie ma żadnych wystąpień politycznych. Po drugie: +Okrągły Stół+ (instalacja nawiązująca do Okrągłego Stołu z 1989 r. - PAP) ma być przy wejściu do ECS, a nie wokół Pomnika Poległych Stoczniowców, co było dla nas jako +Solidarności+ najbardziej konfliktowe. W związku ze spełnieniem tych dwóch punktów, my natomiast otwieramy dla wszystkich chętnych Plac Solidarności, nie grodzimy placu" - wyjaśnił Guzikiewicz.
Dodał, że w ramach tego kompromisu zaprosił też kierownictwo ECS oraz władze Gdańska na wspólne składanie kwiatów 4 czerwca o godz. 10 pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Guzikiewicz dodał, że w trakcie tej uroczystości ma się pojawić kompania honorowa Wojska Polskiego. Oprócz tego planowane jest odczytanie apelu poległych.
"Z kolei od kierownictwa ECS otrzymałem zaproszenie na obchody Święta Wolności i Solidarności. Myślę, że skorzystam z tego zaproszenia i wezmę udział w niektórych imprezach" - zapowiedział Guzikiewicz.
Konflikt wokół obchodów w Gdańsku rocznicy 4 czerwca 1989 r. pojawił się pod koniec marca, kiedy "Solidarność" Stoczni Gdańskiej uzyskała zgodę wojewody pomorskiego na organizację cyklicznych, całodobowych zgromadzeń na placu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku w dniach 10 kwietnia, 3 maja, 4 czerwca, 14 sierpnia i 11 listopada. Decyzja została wydana na okres trzech lat. Wniosek o zgodę na cykliczne zgromadzenia złożył do wojewody wiceprzewodniczący stoczniowej "S" i radny PiS sejmiku pomorskiego Karol Guzikiewicz.
Także gdańskie władze samorządowe przy współudziale grupy prezydentów największych polskich miast planowały na Placu Solidarności obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 w ramach Święta Wolności i Solidarności. O wycofanie decyzji ws. organizacji cyklicznych, całodobowych zgromadzeń na Placu Solidarności przez stoczniową "S" apelowała do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
O uchylenie zgody na organizację zgromadzeń cyklicznych stoczniowej NSZZ "Solidarność" m.in. 4 czerwca tego roku na Placu Solidarności w Gdańsku wniósł też do wojewody pomorskiego Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
"Ustaliliśmy też, że jeśli wyjdzie nam z 4 czerwca, to będziemy mówić o następnych rocznicach. Jeśli to będzie unormowane i uroczystości będą miały godny przebieg, to ja jestem gotowy wycofać ten wniosek trzyletni" - zadeklarował Guzikiewicz.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ mok/