Koncert pt. „Wsłuchiwać się w papieża” poświęcony postaci Jana Pawła II w 40. rocznicę jego pierwszej pielgrzymki do Polski odbędzie się w niedzielę na pl. Piłsudskiego w Warszawie. W trakcie widowiska zabrzmią m.in. utwory, które w czasie pielgrzymki były śpiewanie przez Polaków i papieża.
40 lat temu papież Jan Paweł II udał się z pierwszą pielgrzymką do ojczyzny, która trwała od 2 do 10 czerwca 1979 r. "Jego wizyta była znacząca dla kolejnych ważnych wydarzeń w Polsce. Jan Paweł II odegrał niebagatelną rolę w procesie pokojowego oswobodzenia Polski spod radzieckich wpływów. To właśnie jego pierwsza pielgrzymka do ojczyzny po wyborze na papieża była jednym z przełomowych wydarzeń tamtych czasów, iskrą, od której zapalił się płomień wolności" - podkreśla Biuro Programu "Niepodległa", które odpowiada za organizację wydarzenia.
To wówczas papież wypowiedział w Warszawie słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!".
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w rozmowie z dziennikarzami ocenił, że pielgrzymka papieża była "wydarzeniem dziejowym". "To było wydarzenie, które być może zapoczątkowało wielkie zmiany geopolityczne na świecie, ale przede wszystkim ono tchnęło ducha w nasze społeczeństwo, w polski naród i dzięki temu my unieśliśmy, w jakimś zakresie przynajmniej, tę odpowiedzialność, która na nas spadła wraz z tą wielką pielgrzymką".
Ocenił, że "Polacy chwilę potem stworzyli cud na miarę wydarzenia światowego, czyli ruch społeczny, ruch narodowy, bardzo katolicki". Podkreślił, że Solidarność "zrodziła się z Jana Pawła II, z kolei Jan Paweł II zrodził się z polskiego Kościoła, polskiego społeczeństwa, z polskiej historii z naszego dziedzictwa, więc jest okazja, żeby o tym wszystkim przypomnieć i także przypomnieć w kontekście współczesnym".
Jak mówił, cieszy się, że możemy przynajmniej w związku z tą rocznicą "poważnie wrócić do jego szkoły myślenia, do tego, co papież proponował, do jego aksjologii".
"Zapraszam wszystkich na ten koncert, ale przede wszystkim zapraszam do refleksji jak mądre rzeczy nam papież mówił i jak wiele od nas wymagał. Zwracam się szczególnie do polskiej młodzieży. Wiem, że młodzież jest mądra, że poszukuje różnych autorytetów, ciekawych ludzi, ale najciekawszym i najbardziej przez Polaków kochanym wciąż (...) jest Jan Paweł II. Zachęcam młodzież, żeby próbowała poczytać, poszukać w internecie informacji o tym wspaniałym człowieku, bo naprawdę warto, bo jeżeli ktoś szuka autorytetu, szuka czegoś mądrego, szuka też treści, od których warto się odbić w dyskusji z rówieśnikami czy rodzicami to warto szukać to w okolicach Jana Pawła II" - wskazał minister kultury.
Koncert odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca, o godz. 20.30 na placu Piłsudskiego w Warszawie. Będzie podzielony na 11 części – każda z nich oprócz wstępu i zakończenia będzie opierała się na przesłaniu papieża z jednego z 9 miejsc, które odwiedził podczas pielgrzymki. Widowisko rozpocznie bicie dzwonów z wież kościelnych w pobliżu placu Piłsudskiego. Narratorem koncertu będzie sam Ojciec Święty – centralnym punktem sceny będzie telebim, pokazujący archiwalne nagrania kazań Jana Pawła II z 1979 roku, ale nie tylko – papież "ożyje" na oczach widzów dzięki najnowszym zdobyczom technologii i będzie wirtualnie towarzyszył im podczas widowiska.
Każda z części koncertu zawierać będzie najsłynniejsze piosenki poświęcone Janowi Pawłowi II oraz utwory, które w czasie pierwszej pielgrzymki były śpiewanie przez Polaków i samego Jana Pawła II, a także te, o których papież chciał nam specjalnie opowiedzieć, jak na przykład "Bogurodzica". W programie są najstarsze pieśni religijne i patriotyczne piosenki. Zabrzmią też pieśni ludowe towarzyszące naszej religijności, utwory wykonane przez Braci Golec i dzieci z ich Fundacji, czy zespół Zakopower. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć też pieśni religijne takie jak "Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony", którą wykona duet – Ryszard Rynkowski i Krzysztof Cugowski. Będą też "piosenki – świadectwa, które pokazują zmagania współczesnego człowieka z Bogiem", zaśpiewane przez artystów młodszego pokolenia – Kamila Bednarka, Dawida Kwiatkowskiego czy Natalię Kukulską.
Biuro Programu "Niepodległa" zwróciło uwagę, że "ciekawym i bardzo ważnym elementem koncertu będzie pierwsze w Polsce muzyczne wykonanie +Inwokacji+ Adama Mickiewicza". Przygotowali ją Maciej Muraszko i Stanisława Celińska. Interpretację wykona Stanisława Celińska wraz z Patrykiem Sikorą (pianista) oraz chórem Marcina Pospieszalskiego. Do tego właśnie fragmentu "Pana Tadeusza" odwoływał się Jan Paweł II w swoim przemówieniu podczas pobytu na Jasnej Górze.
Organizatorzy przekonują, że koncert będzie "ucztą nie tylko dla ucha, lecz także dla oka". Twórcy przygotowali scenografię, która będzie miała formę witrażowo-multimedialną. "Zobaczymy odzwierciedlenie 9 dni, które Jan Paweł II spędził z Polakami na pierwszej pielgrzymce. W formie witraży pokazane zostaną obrazy – symbole nauczania w każdym z miejsc, gdzie Jan Paweł II przemawiał, takie jak jasnogórski wizerunek Czarnej Madonny, obraz Ducha Świętego, sylwetki św. Wojciecha i św. Maksymiliana Marii Kolbego, i wiele innych, które odgrywały ważną rolę w nauczaniu Ojca Świętego" - podał organizator koncertu.
Całość koncertu zakończy odśpiewanie Hymnu Polski po góralsku i rozłożenie 100-metrowej flagi, którą 11 listopada zaprezentowali górale i dzieci z Fundacji Braci Golec.
Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 1, Super Polsacie, Polsacie Rodzina, TV Trwam oraz w radiowej Jedynce, Radiu Wnet, Radiu Plus.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ agz/