Badanie żywności z przyszłości, eksperymenty w kuchni, w której nic się nie marnuje, selfie za pomocą sieci neuronów oraz eksperymenty kosmiczne - to atrakcje czekające na odwiedzających piknik naukowy 8 czerwca w Olsztynie. Naukowcy PAN zamienią olsztyńską starówkę w wielkie laboratorium.
To już piąta edycja pikniku organizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury. "Eksperymenty, warsztaty i doświadczenia będą znakomitą okazją, aby poznać pracę naukowców od kuchni, spróbować swoich sił w naukowych wyzwaniach i przyjrzeć się wynalazkom, które zmieniają nasze codzienne życie" - poinformowała PAP Iwona Kieda z biura promocji Instytutu.
Organizatorzy zaprosili do Olsztyna zaprzyjaźnionych naukowców z innych instytutów Polskiej Akademii Nauk, którzy odsłonią tajemnice swoich badań. Odwiedzający wykonają preparaty mikroskopowe i makroskopowe pasożytów, przeprowadzą doświadczenia w plenerowym laboratorium chemicznym i sprawdzą elektryczną aktywność swojego mózgu. Dowiedzą się również, jak wyglądają pozaziemskie minerały, jak powstają kratery uderzeniowe i czy grożą nam katastrofy kosmiczne. Z pomocą biologów obejrzą z bliska mazurski zooplantkon, a archeologowie zdradzą sekrety starożytnych cywilizacji. Każdy będzie mógł też spróbować swoich sił w ceramiczno-tkackiej "kostce Rubika".
Gospodarze wydarzenia, naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, przygotują warsztaty i doświadczenia na temat trendów na rynku żywności. W ramach projektu EIT Food #Annual Food Agenda będzie można sprawdzić jak wytwarzana jest żywność z datą przydatności sięgającą 30 lat i czy produkty przeznaczone dla kosmonautów i himalaistów mogą znaleźć się również w codziennym menu zwykłych ludzi.
Z pomocą mikrobiologów chętni rozłożą na części żywność probiotyczną, na specjalnym sprzęcie z laboratorium metabolomiki przetestują naturalne barwniki występujące na przykład w fioletowych marchewkach, a stosowane w sokach i jogurtach. Na "deser" będzie można poznać różnorodne zamienniki cukru oraz skomponować diety, które biją rekordy popularności w internecie.
Piknik Polskiej Akademii Nauk "Nauka też Sztuka" rozpocznie się o godz. 12:00 na scenie staromiejskiej w Olsztynie i potrwa do godz. 16:00. W tym samym czasie w Olsztyńskiej Galerii Sztuki będzie można obejrzeć prace i spotkać się z Jerzym Grochockim - jednym z najbardziej oryginalnych współczesnych przedstawicieli polskiej sztuki konstruktywistycznej, który łączy w swoich pracach sztukę z matematyką i geometrią. (PAP)
autorka: Agnieszka Libudzka
ali/ ekr/