Widowisko łączące elementy karnawału, koncertu i pokazu multimedialnego w Muzeum Śląskim będzie kulminacją tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego – Industriady. Główna część święta odbędzie się 8 czerwca, całe jego obchody potrwają trzy dni.
Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna impreza, promująca przemysłowe dziedzictwo regionu. W programie, poza możliwością zwiedzania zwykle niedostępnych miejsc, koncerty, wystawy, zawody, gry, konkursy i prezentacje. Główna część tegorocznej, jubileuszowej Industriady odbędzie się 8 czerwca.
Obchody urodzin święta szlaku potrwają jednak łącznie trzy dni – od 7 do 9 czerwca. Będą odbywały się w 44 zabytkach techniki (także spoza Szlaku) w 27 miejscowościach. W tym roku motywem przewodnim wydarzeń będzie urodzinowy bal - „Indu-bal”. Dlatego też wśród 528 różnych atrakcji, znajdą się liczne wydarzenia nawiązujące do dawnych bali i zabaw, a do obiektów postindustrialnych ostatniego dnia, w niedzielę, dołączy 7 obiektów pałacowych.
Motyw balu wykorzysta już „rozruch maszyn” - kilka równoległych wydarzeń, poprzedzających w dzień przed „Industriadą” zasadnicze święto. Kulminacją będzie natomiast widowisko pod tytułem „Indunauci”, mającym oznaczać industrialnych podróżników. Jest ono przygotowywane na powierzchni ukrytego głównie pod ziemią Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Jak mówił na konferencji zapowiadającej wybrane punkty tegoroczne Industriady zastępca dyrektora współorganizującego finał święta Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach Adam Kowalski, wydarzenie zmieni w sobotni wieczór teren Muzeum: w port, miasto, morze, megafabrykę i największą w regionie salę balową.
„Co roku zastanawiamy się, tworząc finały, otwarcia (...) nad przeszłością. Staramy się przeszłość interpretować, przekładać ją na język innych mediów, tworzymy duże narracje, duże widowiska, które są jakąś opowieścią, jak w ub. roku w Rybniku +Kobiety grają Industrię” - mówił Kowalski.
„W tym roku, myśląc o +Indunautach), postanowiliśmy się zastanowić nad samymi sobą – bo kim są ci Indunauci? Industrialna podróż trwa dzięki nam wszystkim: Śląsk się zmienia, ale Śląsk zachowuje swój industrialny charakter i pamięć o przeszłości, z której ten charakter się wywodzi, dzięki której transformuje w przyszłość” - wyjaśniał wiceszef Regionalnego Instytutu Kultury.
„To jest ta podróż – to jest poniesienie pamięci o przeszłości ku przyszłości. I my tak naprawdę niesiemy trochę iskrę - właściwie o tym jest spektakl, który przygotowaliśmy, o przekazywaniu iskry. Iskra pojawi się fizycznie w przestrzeni widowiska. Poruszymy nią i mam nadzieję, że spowodujemy mocniejsze bicie serc odbiorców” - obrazował Kowalski.
Twórcy widowiska, nawiązując do tegorocznych urodzin Industriady i związanego z tym motywu balu, sięgną też do elementów karnawału czy bali ulicznych. „Pojawi się dużo wielkogabarytowych obiektów, będzie dużo muzyki, (…) będzie też specjalny utwór +Indunauci+, napisany na potrzebę Industriady” - zasygnalizował wiceszef Regionalnego Instytutu Kultury.
„Dzięki temu utworowi ożywimy całą przestrzeń Muzeum Śląskiego, zaprosimy do zabawy. Wieża szybu Warszawa II dawnej kopalni Ferdynand, która stała się ikoną nie tylko Muzeum, ale całego regionu, będzie tego wieczoru centralnym punktem, wokół którego będzie rozgrywał się ten nasz bal, wokół którego będziemy wirować z widzami” - dodał Kowalski.
Kompozytorem utworu „Indunauci” jest jazzman Maciej Obara. Dyrygował całością będzie Nikola Kołodziejczyk. Wśród muzyków, których ogółem ma być ok. 50, wystąpią m.in. Obara, zespoły Rube Świnye oraz Pasimito i Orkiestra Dęta Silenzio z Woli. Widowisko rozpocznie się na terenie Muzeum Śląskiego o 21.30. Wstęp wolny.
Ogółem spośród 528 planowanych wydarzeń tegorocznej Industriady (w 44 obiektach, w 27 miejscowościach) 90 proc. będzie dostępnych bezpłatnie, 437 nie wymaga też wcześniejszej rezerwacji. Przygotowano m.in. 83 wydarzenia dla rodzin z dziećmi, 46 wydarzeń dla pasjonatów techniki, a także 31 koncertów - dla spragnionych rozrywki.
Szczegóły programu tegorocznego święta oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. kwestie opłat i rezerwacji) znajdują się na stronie industriada.pl. Zawarto tam konfigurator indywidualnych programów udziału w święcie pod nazwą "Moja Industriada", a także rady dla uczestników święta, dotyczące m.in. transportu.
Industriadę pomyślano jako święto rozwijanego od ponad 10 lat przez regionalny samorząd Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Szlak ten skupia obecnie 42 najciekawsze obiekty postindustrialne, rozmieszczone na terenie praktycznie całego województwa.
Industriada, promująca Szlak, jego obiekty oraz inne miejsca związane z historią przemysłu, dzięki wspólnemu przemysłowemu mianownikowi stała się w ostatnich latach świętem całego zróżnicowanego kulturowo i historycznie woj. śląskiego.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ amac/