Poczta Polska wyemitowała znaczek z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów do odrodzonego Senatu – poinformowała poczta we wtorkowym komunikacie.
"4 czerwca br. do obiegu trafi okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej wyemitowany z okazji 30. rocznicy odrodzenia Senatu i wolnych wyborów. Nakład waloru o wartości 5 zł wynosi 120 tys. sztuk" - napisano w komunikacie.
"Działalność filatelistyczna Poczty Polskiej pełni od dawna funkcję edukacyjną. Nasze znaczki przypominają o ważnych wydarzeniach w historii Polski, a do takich niewątpliwie należy odrodzenie Izby Wyższej Polskiego Parlamentu. Czujemy się w obowiązku upamiętnić to wydarzenie okolicznościowym znaczkiem pocztowym" – powiedział cytowany w komunikacie Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.
Jak informuje poczta, autor waloru filatelistycznego Andrzej Gosik nawiązał do tradycyjnego symbolu władzy marszałkowskiej, umieszczając na znaczku głownię laski marszałkowskiej, którą Andrzej Stelmachowski otrzymał od przedstawicieli Cechu Rzemiosł Artystycznych w kwietniu 1991 roku. Na mahoniowym drzewcu znajdują się daty: 3 V 1791, 11 XI 1918 i 4 VI 1989. Ta ostatnia upamiętnia pierwsze po wojnie demokratyczne wybory do Senatu. Laskę marszałkowską wieńczy stylizowana pozłacana korona piastowska Kazimierza Wielkiego, ozdobiona 4 jasnymi bursztynami.
Oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków, w limitowanej wersji. Na kopercie widnieje herb Senatu RP oraz podpis: 4 czerwca 1989 r. 30. rocznica odrodzenia Senatu i wolnych wyborów.
30 lat temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo "S" otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.
W wyborach do Senatu kandydaci Komitetu Obywatelskiego uzyskali 92 mandaty, strona koalicji rządowej ani jednego. Z kolei w wyborach do Sejmu "Solidarność" zdobyła 160 ze 161 możliwych do zdobycia miejsc. Kandydaci koalicyjni z 299 przysługujących im mandatów uzyskali zaledwie trzy. Natomiast na 35 kandydatów z listy krajowej, na której znajdowali się czołowi przedstawiciele koalicji rządowej, tylko dwaj otrzymali ponad 50 proc. głosów, co zgodnie z ordynacją oznaczało, że pozostali zostali wyeliminowani, a 33 mandaty poselskie będą nieobsadzone.
Kolejne tygodnie pokazały, że zwycięstwo „S” pozwoliło doprowadzić do powołania na stanowisko szefa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego. Ukoronowaniem zwycięstwa z 4 czerwca było uzyskanie przez premiera wotum zaufania: 24 sierpnia 1989 r. zdobył poparcie 378 posłów spośród 423 biorących udział w głosowaniu.
Kilka tygodni później w krajach Europy Środkowej rozpoczęły się przemiany, które doprowadziły do upadku systemów komunistycznych. Za symboliczny początek Jesieni Narodów uważane są wybory z 4 czerwca 1989 r.(PAP)
pif/ je/