Sejm upamiętnił polskiego artystę pochodzenia ormiańskiego Teodora Axentowicza, malarza, rysownika, grafika i rektora ASP w Krakowie. W uchwale przyjętej w związku z 160. rocznicą urodzin artysty podkreślono, że „dobrze zasłużył się Ojczyźnie”.
Za uchwałą głosowało 419 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
Teodor Axentowicz, wybitny polski artysta pochodzenia ormiańskiego, urodził się 13 maja 1859 roku w Braszowie, a zmarł 26 sierpnia 1938 roku w Krakowie. Wielki talent artystyczny wsparł nauką w Monachium i Paryżu, gdzie uczestniczył w życiu polskiej emigracji. Bogaty dorobek artystyczny Teodora Axentowicza obejmuje dzieła o tematyce historycznej, portrety, sceny rodzajowe, martwą naturę i pejzaże. Tworzył również grafiki, projektował mozaiki, plakaty i witraże.
"W twórczości Teodora Axentowicza poczesne miejsce zajmuje koloryt wielobarwnych Kresów Południowo-Wschodnich. Wśród Jego dzieł są również obrazy wyrażające fascynację historią i kulturą polskich Ormian. Był również z Wojciechem Kossakiem i Janem Styka współtwórcą +Panoramy Racławickiej+. Za swe dokonania w 1936 roku został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą i Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski" - napisano w uchwale.
Jak przypomniano, z grupą najwybitniejszych ówczesnych artystów polskich Axentowicz współtworzył Towarzystwo Artystów Polskich "Sztuka" - "zrzeszenie głęboko związane z polskością i narodem, mające na celu wzmocnienie polskiej sztuki i ożywienie życia artystycznego". "Teodor Axentowicz i na tym polu aktywności pokazał, jak można wykorzystać talent artystyczny z pożytkiem dla społeczeństwa. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że Teodor Axentowicz dobrze zasłużył się Ojczyźnie i oddaje mu hołd w 160. rocznicę Jego urodzin" - głosi uchwała. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ dap/ pat/