Bp Tadeusz Pieronek został odznaczony pośmiertnie złotym medalem honorowym za zasługi dla województwa małopolskiego. Wyróżnienie, decyzją sejmiku, otrzymał także trener Apoloniusz Tajner. Uroczystość wręczenia odznak odbyła się w sobotę w Lusławicach (Małopolskie).
Medal dla Tadeusza Pieronka odebrał jego brat - Mieczysław Pieronek.
Bp Pieronek – jak czytamy w uzasadnieniu – został odznaczony za inicjatywę powołania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, pełną poświęcenia pracę naukową i dydaktyczną, zaangażowanie w kontynuację dzieła Jana Pawła II, upowszechnianie chrześcijańskich podstaw Zjednoczonej Europy oraz otwartego dialogu wszystkich jej mieszkańców, a także łączenie tradycyjnych wartości chrześcijańskich z nowoczesną postawą patriotyczną.
Apoloniusz Tajner odebrał medal za - jak czytamy - nieoceniony wkład w historię i rozwój polskiego sportu, sukcesy własne oraz podopiecznych w kraju i na arenie międzynarodowej, integrowanie wokół idei sportu wielu pokoleń Małopolan, a w szczególności promocję skoków narciarskich, które stały się polskim sportem narodowym.
Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w ramach Święta Małopolski. Święto to zostało ustanowione w 2009 r. dla upamiętnienie 30. rocznicy przyjazdu papieża Polaka do ojczyzny.
Jak powiedział w sobotę marszałek Witold Kozłowski, Święto Małopolski skłania do powrotu wydarzeń z czerwca 1979 r. oraz do słów, jakie Jan Paweł II wypowiedział na krakowskich Błoniach: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością (...), abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.
Podczas uroczystości w Lusławicach władze Małopolski wręczyły także zasłużonym dla regiony srebrne medale. Przyznano też Krzyże Małopolski (symbolika odznaki związana jest z krzyżem na Giewoncie, przy którym w 1997 r. papież powiedział do Małopolan: „Na was zawsze można liczyć”).
Złote krzyże za zasługi dla Małopolski otrzymali: Teresa Brandys (za zasługi na rzecz upowszechniania tradycji dziennikarskich oraz działalność społeczną), Marian Łyko (za aktywną pracę na rzecz regionu i jego mieszkańców), Jan Polkowski (za zasługi w działalności na rzecz rozwoju samorządu oraz krzewienia kultury polskiej), Ryszard Sikora (za zasługi na rzecz rozwoju turystyki i promowania regionu), ks. Zbigniew Szostak (za zasługi w pracy duszpasterskiej i społecznej) i prof. Katarzyna Turnau (za wkład w rozwój nauki oraz działalność badawczą). Wręczono także krzyże srebrne.
Galę w Lusławicach zakończył koncert Edyty Geppert.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ krap/