Prezentacja albumu "Sto dokumentów na stulecie Archiwum Państwowego w Płocku" oraz XI tomu Płockiego Rocznika Historyczno-Archiwalnego poświęconego historii i zasobom placówki będą częścią czwartkowych obchodów stulecia Archiwum Państwowego w Płocku.
7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. Regulował on wszystkie podstawowe kwestie funkcjonowania tworzonych niemal od początku archiwów państwowych.
Na mocy tego aktu zorganizowano pierwszą sieć obejmującą pięć archiwów w Warszawie - Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Dawnych, Archiwum Skarbowe, Archiwum Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Archiwum Wojskowe, przekształcone w 1930 r. w Archiwum Akt Nowych oraz archiwa w Lublinie, Piotrkowie i Lwowie.
W oparciu o dekret utworzono również Archiwum Państwowe w Płocku, które rozpoczęło działalność w czerwcu 1919 r. Jak podkreślają Archiwa Państwowe, zadecydowały o tym zarówno bogate tradycje historyczne miasta, jak i fakt, że już od średniowiecza funkcjonowało tam Archiwum Zamkowe i Archiwum Miejskie. Zaś stulecie pracy w państwowej sieci archiwalnej jest "okazją do przypomnienia o znaczeniu instytucji i jej zasobu dla kultury lokalnej i narodowej".
Obchody stulecia Archiwum Państwowego w Płocku pt. "Stulecie Archiwum Państwowego w Płocku w państwowej służbie archiwalnej" odbędą się w czwartek w siedzibie instytucji. Rozpocznie je pokaz historii archiwum w fotografii i dokumencie przy akompaniamencie Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego. Zaprezentowany zostanie także album "Sto dokumentów na stulecie Archiwum Państwowego w Płocku" oraz XI tom Płockiego Rocznika Historyczno-Archiwalnego poświęconego historii i zasobowi placówki.
W uroczystości mają uczestniczyć naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, pracownicy archiwów państwowych i historycy, a także przedstawiciele współpracujących organizacji kultury, bibliotek i muzeów.
Jak zaznaczają Archiwa Państwowe, archiwum płockie jest najstarszą placówką tego typu w mieście i jedną z najstarszych na Mazowszu. Gromadzi, przechowuje i udostępnia dokumenty historyczne "istotne dla funkcjonowania państwa, a także stanowi bazę dla poszukiwań genealogicznych i badań historycznych".
Wśród prawie 4 km przechowywanych akt znajdują się materiały z urzędów administracji państwowej, sądów oraz spuścizny osób prywatnych z XIX i XX w. Najcenniejsze to m.in. dokument pergaminowy z 1664 r. ustanawiający nową ordynację cechów świeckich, Księga przywilejów miasta Płocka z 1884 r., bogata dokumentacja związana z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i wojną 1920 r. oraz plakaty, zarządzenia, obwieszczenia i ukazy z okresu II wojny światowej. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ itm/