Ponad 50 muzyków z 20 krajów świata wystąpi na piątym, jubileuszowym Festiwalu Krzyżowa-Music, który odbędzie się w dniach 18 sierpnia–1 września na Dolnym Śląsku. Festiwal zagości m.in. w Krzyżowej, Świdnicy i we Wrocławiu.
Część festiwalowych wydarzeń odbędzie się w Krzyżowej w neobarokowym zespole pałacowym, który należał do rodziny von Moltke. Od początku lat 90. XX wieku mieści się tam Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, która jest organizatorem festiwalu. W czasie II wojny światowej pałac był miejscem tajnych spotkań niemieckiej antyhitlerowskiej grupy "Krąg z Krzyżowej", założonej m.in. przez właściciela - hrabiego Helmuta Jamesa von Moltke. Po nieudanym zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu 20 lipca 1944 r. członkowie organizacji wraz z właścicielem pałacu hrabią Moltke zostali straceni.
Pozostałe koncerty odbędą się w Grodziszczu, Szczawnie-Zdroju, Świdnicy i we Wrocławiu.
Dyrektor ds. programowych Fundacji „Krzyżowa” Anna Kudarewska podkreśliła w czasie czwartkowej konferencji prasowej, że tegoroczny festiwal przebiegać będzie pod hasłem jubileuszy, w tym 30-lecia Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. „Obchodzimy teraz rocznicę roku 1989, który był ważny zarówno dla Polski i dla Niemiec, jak i dla Fundacji +Krzyżowa+, bo wtedy właśnie ona powstała. W tym samym roku, w listopadzie, odbyła się historyczna msza pojednania, w której wziął udział kanclerz Niemiec Helmut Kohl i premier Polski Tadeusz Mazowiecki. Był to ważny krok na drodze pojednania polsko-niemieckiego” – wskazała.
Zwróciła też uwagę, że festiwal Krzyżowa-Music poprzez działania artystyczne realizuje misję Fundacji, którą jest dążenie do pojednania i dialogu. „Co roku, w czasie festiwalu mamy do czynienia ze spotkaniem kultur, pokoleń, z wieloma ważnymi dla budowania dialogu momentami, nie tylko w czasie wydarzeń artystycznych, ale także w czasie sympozjów i dyskusji” – tłumaczyła Kudarewska.
Festiwal Krzyżowa-Music wzoruje się na festiwalu muzyki kameralnej, który odbywa się w Marlboro w USA, a na pomysł jego zorganizowania wpadła skrzypaczka Viviane Hagner, obecnie dyrektor artystyczna Krzyżowej-Music. Festiwal Marlboro Music został założony przez muzyków, którzy zmuszeni byli opuścić Europę ze względu na prześladowania nazistów. "Krzyżowa jest idealnym miejscem do zorganizowania takiego wydarzenia, ponieważ Festiwal ten odbywa się w duchu otwartości, tolerancji, wzajemnego szacunku, i to są właśnie te cechy, które reprezentuje sobą Krzyżowa” - powiedziała wicedyrektor Festiwalu Paulina Schmid.
Festiwal rozpocznie się warsztatami muzycznymi - młodzi instrumentaliści wspólnie z doświadczonymi muzykami będą pracować nad interpretacją dzieł muzyki klasycznej, a następnie przedstawią efekty swojej pracy podczas ośmiu koncertów.
W tym roku do Krzyżowej przyjedzie ponad 50 artystów z 20 krajów świata, w tym światowe sławy muzyki klasycznej, takie jak m.in. skrzypaczka Midori z Japonii, pianista Peter Serkin z USA, wiolonczelista Gary Hoffmann z Kanady, waltornista Radovan Vlatković z Chorwacji, skrzypek Shmuel Ashkenasi z USA i pianista Jacques Ammon z Chile.
Jak wyjaśniła koordynator festiwalu Krzyżowa-Music z ramienia Fundacji „Krzyżowa” Tamara Chorąży, część utworów, które będą wykonywane podczas koncertów, zostanie ujawniona jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu. Natomiast większość z nich to nowe aranżacje znanych utworów, wypracowane podczas warsztatów.
W tegorocznym repertuarze na pewno znajdą się utwory takich współczesnych kompozytorów jak Bacewicz, Debussy, Lutosławski, Paderewski, Penderecki, Strawiński, Szpilman oraz dzieła kompozytorów klasycznych - Brahmsa, Mozarta, Schuberta, Schumanna.
Finałowy koncert - 1 września - nawiązywać będzie do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W repertuarze koncertu znajdą się m.in. Epitafium katyńskie na orkiestrę Andrzeja Panufnika oraz tzw. Symfonia „Niedokończona" Franza Schuberta.
Podczas festiwalu odbędą się także sympozja poświęcone przypadającym w tym roku jubileuszom. „Muzycy wraz z publicznością będą zastanawiać się, jakie znaczenie mają jubileusze, jakie znaczenie ma dialog, pojednanie i porozumienie dla współczesnych i przyszłych pokoleń” – dodała Chorąży.
Patronat nad Festiwalem objęli wspólnie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec Jacek Czaputowicz i Heiko Maas. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ mabo/