Kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Edwarda Griega, Claude’a Debussy’ego złożą się na koncert, którym w piątek wieczorem w Krośnie rozpocznie się tegoroczny cykl „Smyczki na Wojciechu”. Te letnie koncerty odbywać się będą w unikatowym drewnianym kościółku z XV w., pod wezwaniem św. Wojciecha.
„Atmosfera i sprzyjająca koncertom akustyka miejsca, repertuar oraz wirtuozerskie wykonania co roku są zachętą dla coraz liczniej przybywającej publiczności. Zapraszamy do udziału w cyklu koncertów smyczkowych, tradycyjnie wzbogaconych o inne niż smyczkowe instrumentarium, i w spotkaniach z wybitnymi artystami w zabytkowym drewnianym kościółku” – zachęcała do udziału Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie, które jest organizatorem imprezy.
W ramach cyklu „Smyczki na Wojciechu” przewidziano łącznie trzy koncerty.
W koncercie inauguracyjnym wystąpi Cracow Guitar Quartet, który tworzą Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski i Mateusz Puter. W ich wykonaniu publiczność będzie mogła wysłuchać kompozycji m.in. Jana Sebastiana Bacha, Edwarda Griega, Claude’a Debussy’ego. W koncercie zabrzmią też utwory kubańskie i brazylijskie takich twórców jak Leo Brouwer, Paulo Bellinati, Celso Machado.
Cracow Guitar Quartet powstał w 2006 roku. Uważany jest za czołowy polski zespół muzyki gitarowej. Bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą, występuje na prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej. Prowadzi też lekcje mistrzowskie dla młodych wirtuozów tego instrumentu. Zespół ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji.
W 2009 roku kwartet dostał I nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Ile De Ré we Francji. W 2010 roku ukazała się płyta zespołu „From Ballet to Tango” z muzyką taneczną od renesansu do współczesności, na której znalazły się dzieła mistrzów oraz formy oparte na muzycznym folklorze. W 2017 roku zespół zdobył Grand Prix V International Master Competition for Music Teachers w Warszawie, a w maju 2018 roku – III nagrodę w międzynarodowym konkursie 15th Altamira Gorizia Guitar Competition we Włoszech.
W kolejnym koncercie, 9 sierpnia, w ramach "Smyczków na Wojciechu" publiczność będzie miała okazję oklaskiwać gitarzystki Annę Gutowską i Monikę Welc, skrzypaczkę Joannę Bartkiewicz, wiolonczelistkę Klaudię Borowiec oraz grającą na altówce Michalinę Matias.
30 sierpnia na zakończenie cyklu wystąpi grupa Królestwo Beskidu, w składzie: Katarzyna Gacek-Duda (flet poprzeczny, piszczałki, flety etniczne, skrzypce), Marcin Sidor (skrzypce), Martin Wałach (kontrabas) i Beniamin Wałach (altówka). W repertuarze zespołu znajdują się utwory inspirowane muzyką karpacką i polską w autorskich aranżacjach. Jak podaje RCKP muzycy uważają, że ich twórczość błędnie zaliczana jest do muzyki folk.
„Starają się nie wkładać jej w muzyczne ramy. Artyści wykonują w dużej mierze muzykę autorską, łączoną z wpływami muzyki karpackiej, słowackiej, węgierskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Ze względu na szerokie zainteresowania, członkowie zespołu uczestniczą również w innych projektach muzycznych. Wspólny mianownik zespołu to pochodzenie i wychowanie w Beskidach” – podaje na stronie RCKP.
Nazwa zespołu nawiązuje do bogactwa muzyki rejonu Żywiecczyzny, Śląska Cieszyńskiego, a także całych Karpat. „Muzycy marzą o tym, aby łączyć muzykę rodzimą z ciekawymi nurtami ludowych dźwięków, również z całego świata” – dodaje organizator.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ mabo/