Spacery, podczas których można będzie poznać historie dawnych i dzisiejszych mieszkanek Gdańska, w tym związanych z gdańską stocznią, oferuje w sezonie letnim Instytut Kultury Miejskiej. Przewodnicy oprowadzą polskich i rosyjskojęzycznych gości po byłej stoczni oraz historycznym centrum.
O starcie projektu poinformowała rzecznik prasowa Instytutu Kultury Miejskiej (IKM) w Gdańsku Marta Bańka. Wyjaśniła, że przedsięwzięcie nazwane Metropolitanka ma na celu „podkreślenie ważnej roli kobiet w życiu miasta”.
Spacery, w czasie których przewodnicy i przewodniczki opowiedzą chętnym o niecodziennych kobiecych postaciach związanych z Gdańskiem, odbywać się będą w dwóch rejonach miasta: jego historycznym centrum oraz terenie, na którym do niedawna działała gdańska stocznia.
„Spacerując po stoczni gdańskiej można poznać historię odważnych działaczek +Solidarności+ i pracownic zakładu” – poinformowała Bańka. Dodała, że przechadzki te organizowane są kilkoma różnymi szlakami tematycznymi. „Przewodniczki oprowadzają trasą pracownic, trasą pracowniczo-strajkową, opowiadającą o kobietach budujących statki czy Annie Walentynowicz” – wyjaśniła.
„Podczas spaceru po Stoczni Gdańskiej opowiadamy, jak praca w zakładzie wpłynęła na życie kobiet. Poznajemy bliżej historię niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980. To także anegdoty i ciekawostki np. na temat stoczniowego ogrodnictwa, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet” – powiedziała z kolei, cytowana w komunikacie nadesłanym przez Bańkę, Anna Urbańczyk z IKM.
Jak poinformował IKM, spacery szlakiem kobiet związanych z gdańską stocznią, z przewodnikami oprowadzającymi w języku polskim, odbywać się będą w niedziele, środy i piątki do 27 września. W wybrane dni zaplanowano też przechadzki z przewodnikami władającymi j. rosyjskim. Szczegółowe informacji na ten temat można znaleźć na stronie http://metropolitanka.ikm.gda.pl.
Z kolei wycieczki kobiecymi szlakami po historycznym centrum Gdańska, a konkretnie Starym i Głównym Mieście, będą prowadzone w języku rosyjskim. „Trasa spacerów przypomina o gdańskich prekursorkach i działaczkach, kobietach silnych i odważnych” – poinformowała Bańka.
Dodała, że w trakcie spacerów po historycznym centrum miasta można będzie poznać m.in. życiorys Joanny Schopenhauer – żyjącej w Gdańsku na przełomie XVIII i XIX wieku pisarki, a zarazem matki znanego filozofa Arthura Schopenhauera. Bohaterką spaceru będą też listonoszka Poczty Polskiej Marianna Selonke, pilotka i sędzina żużlowa Irena Nadolny-Szatyłowska, współtwórczyni polskiego teatru amatorskiego w Gdańsku Tekla Gliniecka czy powieściopisarka Jadwiga Łuszczewska - autorka powieści „Panienka z okienka”.
Poza spacerami po byłych terenach stoczni gdańskiej i historycznym centrum Gdańska IKM oferuje też tego lata bezpłatne przechadzki po siedmiu dzielnicach Gdańska. W ich trakcie można będzie poznać historię i najciekawsze zakątki danego fragmentu miasta. Przewodnikami będą lokalni mieszkańcy, którzy zdobyli wiedzę o swojej dzielnicy m.in. na specjalnych kursach zorganizowanych przez IKM wiosną.
Spacery po gdańskich dzielnicach organizowane są w ramach programu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, który IKM prowadzi już od wielu lat, stopniowo rozszerzając go na kolejne obszary miasta. W tym sezonie odbywają się one na terenach Zaspy, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni, Oliwy i Wyspy Sobieszewskiej. Po każdej z tych dzielnic przewodnicy oprowadzają gości dwa lub trzy razy w tygodniu. Aby wziąć udział w spacerze, trzeba się wcześniej zarejestrować. Kalendarium spacerów oraz wszystkie inne szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.
Większość dzielnic, w których oferowane są alternatywne spacery, to obszary z długą historią, bogate w zabytkowe obiekty. Tak jest w przypadku Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni i Oliwy. Z kolei Wyspa Sobieszewska to obszar, którego atutem są przede wszystkim walory przyrodnicze, a Zaspa - typowe blokowisko, które słynie przede wszystkim z wielkoformatowych malowideł powstających od wielu lat na ścianach bloków. Jest tam już 59 murali. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ agz/