W sobotę po raz ostatni widzowie będą mieli okazję zobaczyć organizowany w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie) spektakl plenerowy „Orzeł i Krzyż”. To plenerowe widowisko historyczne w Polsce zobaczyło w tym roku przynajmniej 10 tys. osób.
"Orzeł i Krzyż" w tym roku grany jest z podtytułem "Zwycięskie Powstanie" dla upamiętnienia jubileuszu 100-lecia powstania wielkopolskiego. Pokazy zaplanowano w cztery weekendy czerwca i lipca.
Jak poinformował PAP Paweł Pomin z Parku Dzieje, w czerwcu, w pierwszy weekend pokazów, spektakl obejrzało 3 tys. osób. Po sześciu spektaklach – przed ostatnim weekendem – liczba widzów sięgnęła 10 tys.
"Widzowie mogą zobaczyć strajk dzieci wrzesińskich, przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego i spektakularne walki powstańców. Cała scena odbywa się przy dźwiękach utworu stworzonego specjalnie przez młodego poznańskiego rapera Kowsona. Widownię stanowią nie tylko widzowie z Wielkopolski, ale coraz więcej osób i grup zjeżdża się z całej Polski specjalnie do Parku Dzieje" - powiedział.
Twórcy spektaklu "Orzeł i Krzyż" promują widowisko jako "podróż w czasie od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, poprzez początki państwa polskiego z Chrztem Polski, przez średniowiecze, aż po wiek XX z przesłaniem Jana Pawła II i Solidarności". Przed publicznością prezentuje się ponad 300 aktorów wcielających się w ponad 1500 postaci.
Widowiska pokazywane są na terenie Parku Dzieje, wzorowanym na tematycznym parku Puy du Fou we Francji.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Do połowy stycznia 1919 roku wyzwolono większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ agz/