Piesze pielgrzymki z Przemyśla i Poznania dotarły w poniedziałek – w przeddzień święta Matki Bożej Szkaplerznej – na Jasną Górę. Ponad 1,2 tys. pielgrzymów z Przemyśla spędziło w drodze 12 dni. Z Archidiecezji Poznańskiej przybyło prawie 1,7 tys. wiernych, którzy wędrowali 10-13 dni.
We wtorek pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach święta Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel. Obchody tego święta inaugurują wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" na Jasnej Górze. Co roku w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywa kilkadziesiąt tysięcy pątników.
Uczestnicy 85. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki przybyli w tym roku na Jasną Górę pod hasłem "Z Maryją w nowe czasy". Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, pątnicy z Archidiecezji Poznańskiej wędrowali w dziewiętnastu grupach. W zależności od miejsca wyjścia w ciągu 10-13 dni pokonali trasę o długości ok. 290 km. Najliczniejsza grupa - z Poznania - wyruszyła 6 lipca.
W 39. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce wędrowało w tym roku ponad 1,2 tys. osób, które w 12 dni pokonały trasę ok. 380 km. Tradycyjnie w pielgrzymce uczestniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem "W mocy bożego ducha". Uczestnicy podzieleni byli na dziewięć grup. Najstarszy przemyski pielgrzym miał 85 lat, najmłodszy zaledwie pięć.
„Myślę, że pielgrzymka piesza jest pięknym obrazem Kościoła będącego w drodze; Kościoła, który jest nieraz utrudzony, nieraz ma przeszkody, ale ma jasno sprecyzowany cel. Dla nas, pielgrzymów, tym celem jest wspólne przebywanie, wspólna modlitwa i dojście na Jasną Górę, by uczestniczyć we mszy świętej, bo Matka Boża doprowadza nas do Eucharystii. Czuję potrzebę serca, aby iść razem z tym bożym ludem" - mówił metropolita przemyski abp Adam Szal, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.
We wtorkowych uroczystościach święta Matki Bożej Szkaplerznej wezmą też udział uczestnicy zakończonej w niedzielę 150. Pieszej Piotrkowskiej Pielgrzymki, w której pod hasłem "Stworzycielu, duchu, przyjdź" od 11 do 14 lipca wędrowało blisko 600 osób. Pielgrzymi szli w trzech grupach: patriotycznej, maryjnej i młodzieżowej.
W minioną sobotę do częstochowskiego sanktuarium dotarła 14. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa - ogólnopolskie pielgrzymowanie na rowerach zgromadziło ponad 50 grup z całej Polski - w sumie prawie 1,5 tys. To największa rowerowa pielgrzymka, przybywająca co roku na Jasną Górę. Wśród pielgrzymów był biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała.
Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel, inauguruje wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" na Jasnej Górze. W całym ubiegłym roku do sanktuarium przybyło 255 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło łącznie ok. 124 tys. osób. Najwięcej przybywa ich do sanktuarium w sierpniu, kiedy obchodzone są najważniejsze uroczystości maryjne.
Historia święta Matki Bożej Szkaplerznej sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki - obiecując, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto to dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.
Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Na świecie współcześnie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: zakon karmelitów i zakon karmelitów bosych, a także siostry karmelitanki bose i świecki karmel terezjański.
Wzmożenie ruchu pielgrzymkowego widać co roku w Częstochowie od czerwca, jednak to sierpień jest zwyczajowo najintensywniejszym okresem sezonu pątniczego. Kulminacja nastąpi 14 sierpnia - w tym dniu w pieszych pielgrzymkach z reguły wchodzi do miasta po ok. 20 tys. osób; niewiele mniej dociera do Częstochowy dzień wcześniej. 15 sierpnia pielgrzymi biorą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia NMP. Kolejnym dniem szczytu jest 25 sierpnia, kiedy do Częstochowy przychodzi kilkanaście tysięcy pątników przed obchodzonym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej. Dużym wydarzeniem na Jasnej Górze są także ogólnopolskie dożynki w pierwszą niedzielę września.
Według informacji biura prasowego sanktuarium w całym ub. roku w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział 834 tys. osób. Około 124 tys. wiernych przybyło w 255 pielgrzymkach pieszych. Ponad 8,8 tys. osób przyjechało do Częstochowy w pielgrzymkach rowerowych (133 grupy), a 440 osób (16 grup) w pielgrzymkach biegowych. Niespełna 20 osób dotarło do sanktuarium konno, a ponad 170 pielgrzymów z dwóch grup – na rolkach.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/