Tablica z 1980 r., która upamiętniała odznaczenie Cieszyna Krzyżem Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski „w 35. rocznicę wyzwolenia”, została zdjęta z gmachu ratusza. Zadecydował o tym wojewoda śląski na podstawie ustawy dekomunizacyjnej.
Inskrypcja na tablicy głosiła: „Uchwała Rady Państwa. Miasto Cieszyn w 35. rocznicę wyzwolenia odznaczone zostało Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 3 maja 1980”.
Tablica wraz dokumentacją opisującą jej historię trafiła jako depozyt do Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w uzasadnieniu swojej decyzji powołał się na opinię IPN. „W Polsce Ludowej był konsekwentnie utrzymywany mit +wyzwolenia+, które należało postrzegać jedynie pozytywnie. Obecnie jest znana skala zbrodni żołnierzy Armii Czerwonej, którzy obok walki z Niemcami mieli także na swoich rękach krew bezbronnej ludności cywilnej, współdziałanie z organami bezpieczeństwa ZSRS w eksterminacji żołnierzy AK i innych formacji niepodległościowych, grabież mienia, nieuzasadnione niszczenie zabudowań” – wyjaśnił.
Wojewoda podkreślił w uzasadnieniu, że po zakończeniu II wojny pozostawione jednostki sił zbrojnych ZSRS, jako Północna Grupa Wojsk, "stanowiły oczywisty symbol podporządkowania Polski Rosji Sowieckiej, będącej de facto siłami okupacyjnymi”.
Wskazał także, że na tablicy wymieniona została Rada Państwa, jeden z naczelnych organów władzy PRL. „Należy przypomnieć, że Rada Państwa wydała w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. dekret wprowadzający stan wojenny w Polsce, który został uchwalony niezgodnie z Konstytucją PRL. (…) Ponosi zatem pełna odpowiedzialność za późniejsze działania instytucji państwowych wymierzone we własnych obywateli” – głosi uzasadnienie.
Zdaniem wojewody śląskiego nie ulega wątpliwości, że „tablica poprzez upamiętnienie uchwały Rady Państwa związanej z 35. rocznicą wkroczenia wojsk Armii Czerwonej do Cieszyna odwołuje się do organizacji, wydarzenia i daty symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989, a co za tym idzie (…) podlega usunięciu”. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/