Do 6 sierpnia każdy zainteresowany może przyjść na Mały Rynek w Krakowie i wziąć udział w nagraniach „Albumu Patriotycznego w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej”. Płyta z patriotycznymi pieśniami zostanie wydana przed 1 września.
Nagrania trwają w ustawionym na Małym Rynku, w pobliżu ulicy Siennej, mobilnym studiu (przenośny, przystosowany do nagrań kontener-PAP) Biblioteki Polskiej Piosenki. „Zapraszamy wszystkich. Utwory są tak przygotowane, aby każdy nieszkolony głos sobie poradził. Nie trzeba mieć niezwykłych umiejętności. Liczy się to, że przyjdziecie, że użyczycie nam swego głosu i stworzycie płytę na pamiątkę” – powiedział w środę dziennikarzom pomysłodawca akcji i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański.
Do nagrania jest 11 pieśni i piosenek, w tym m.in. „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Dnia pierwszego września”, „Karpacka brygada”, „Morze, nasze morze”. W studiu każdy otrzyma tekst i słuchawki na uszy – przez słuchawki będzie słychać muzykę i do niej trzeba będzie zaśpiewać słowa utworu. „Będziemy nagrywać śpiewanie tak, aby stworzyć rodzaj chóru wieluset być może głosów” – wyjaśnił pomysłodawca projektu.
Mobilne studio będzie czynne do 6 sierpnia w godzinach od 15 do 20. Choć do studia może przyjść każdy bez rejestracji, to organizatorzy zalecają wcześniejszą rezerwację sesji nagraniowych – takiej rezerwacji można dokonać online na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl. Na tej stronie znajdują się również podkłady MP3 z pieśniami i piosenkami do ćwiczenia w domowym zaciszu.
Każdy, kto nagra swój głos w studiu Biblioteki Polskiej Piosenki, otrzyma płytę ze swoim wykonaniem. Wydawnictwo ukaże się przed 1 września; a 1 września, w 80. rocznicę wybuchu II wojny, 5 tys. egzemplarzy zostanie rozdane przed koncertem "Lekcja Śpiewania" na Małym Rynku.
W zamyśle Waldemara Domańskiego projekt ma też dać okazję do osobistego udziału we wspólnym świętowaniu 1 września. Pomysłodawca nagrywania pieśni i piosenek patriotycznych podkreślił, że „patriotyzm nie musi być cierpieniem”, a może być radosny. „W ten sposób możemy dołączyć do wszystkich nowoczesnych państw świata, które patrzą w przyszłość, mając w pamięci przeszłość” – ocenił dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ itm