Kilkadziesiąt spektakli, m.in. z Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chorwacji, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski, zaprezentowanych zostanie w ramach 23. Festiwalu Szekspirowskiego, który rozpocznie się w Gdańsku w piątek wieczorem, a potrwa do 4 sierpnia.
Festiwal rozpocznie polska adaptacja "Jak wam się podoba" w reżyserii Krystyny Jandy zrealizowana przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Premiera sztuki miała miejsce na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na miesiąc przed festiwalem, a w piątek wieczorem przedstawienie zostanie pokazane na deskach tego teatru w ramach inauguracji Festiwalu.
W nurcie głównym tegorocznej edycji imprezy można będzie zobaczyć m.in.: "Lady Makbet" w w wykonaniu mPerfect Dancers (Włochy), "Romea i Julię" - Yerevan State Chamber Theatre (Armenia), "Tytusa Andronikusa" - Teatr Młodych z Zagrzebia (Chorwacja), "Uncle Maroye Re-Examined" - koprodukcję House of Marin Drzić, Marin Drzić Theatre i Midsummer Scene (Chorwacja/Wielka Brytania) oraz "Rzym" - na podstawie "Koriolana", "Juliusza Cezara" oraz "Antoniusza i Kleopatry" Szekspira - Deutsches Theater z Berlina (Niemcy).
Dyrektor artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego Jerzy Limon powiedział PAP w piątek na konferencji prasowej zapowiadającej imprezę, że organizatorzy bardzo się cieszą, że udało im się sprowadzić berliński spektakl. „Przedstawienie, które zaprezentuje ten, chyba najbardziej znany na świecie berliński teatr, to kompilacja trzech dramatów Szekspira, które w całości, bądź częściowo, rozgrywają się w Rzymie, a ukazują one wszystkie wątki, które Szekspir porusza w swoich sztukach, czyli ludzkie namiętności, nienawiść, intrygę polityczną, morderstwa, zamachy stanu i miłość, która nie prowadzi do niczego dobrego. To wszystko tam jest, może nawet spotęgowane. W odczuciach niektórych ten zaprezentowany tam świat człowieka jest zbyt okrutny, ale jakoś nie widać żebyśmy dążyli ku dobru w skali świata” – powiedział PAP Limon.
Nowością w tegorocznej edycji imprezy będą dwa spektakle w cyklu „Wokół Szekspira”, w ramach którego organizatorzy zdecydowali się prezentować przedstawienia oparte o sztuki autorstwa dramaturgów współczesnych Szekspirowi lub inspirowane jego twórczością. W tym nurcie widzowie będą mogli zobaczyć dwie sztuki. Będzie to przedstawienie według współczesnego tekstu Toma Stopparda – „Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją" z udziałem międzynarodowego zespołu pochodzącego z Węgier, Rumunii i Wielkiej Brytanii oraz sztuka „Rycerz Ognistego Pieprzu” Francisa Beaumonta w wykonaniu Cheek by Jowl i the Moscow Pushkin Drama Theatre.
Jak powiedział w piątek PAP Limon, „Rycerz Ognistego Pieprzu”, to sztuka eksperymentalna. „Ciekawa nie tylko dlatego, że powstała za życia Szekspira, w 1607 roku, ale powstała ona dla teatru dziecięcego. Jest ona parodią średniowiecznego romansu rycerskiego, który w Anglii był bardzo popularny. Jest też satyrą na nową klasę mieszczańską, która ma aspirację bycia czym nie jest” – powiedział PAP Limon.
Na Festiwal Szekspirowski złoży się też alternatywny nurt SzekspirOFF, odbywający się w formule konkursowej. W tegorocznej edycji w jego ramach zaprezentowanych zostanie 13 spektakli z Polski i z zagranicy. Doboru przedstawień dokonał kierownik artystyczny SzekspirOFF - Krzysztof Grabowski. Spektakle w tym konkursie oceniać będzie 3-osobowe jury w składzie: Ewelina Marciniak, Paweł Łysak i Paweł Szkotak.
W zestawie alternatywnych spektakli znalazły się m.in. „The Clown” na podstawie „Króla Leara”, który to spektakl wykona GalfHar ARt z Armenii, „Juliusz Cezar” przygotowany przez Royal Academy of Dramatic Art z Wielkiej Brytanii oraz „Shakespeare Shake” chińskiego Shanghai International Study University.
Zaprezentowane zostaną też: „Burza” Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu, „Duchy Szekspira” (na podstawie „Juliusza Cezara”, „Makbeta”, „Hamleta”, „Otella”, „Romea i Julii” i „Dwóch Panów z Werony”) w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, „Ecce Homo” (na podstawie „Makbeta”, „Króla Leara”, „Juliusza Cezara” oraz „Faustusa” Ch. Marlowe’a) w wykonaniu Teatru Bakałarz, „RYSZ\\\ARD” (na podstawie „Ryszarda III”) w wykonaniu Teatru R3 oraz „Mała premiera – Hamlet” w wykonaniu Teatru Polskiego w Poznaniu i uczniów Szkoły Podstawowej nr 83 z tego samego miasta.
W trakcie Festiwalu będzie też miał miejsce finał Konkursu o Złotego Yoricka, w ramach którego prezentowane są najlepsze najnowsze polskie adaptacje sztuk Szekspira. Doboru trzech przedstawień (wybranych spośród kilkunastu), które znalazły się w finale i zostaną pokazane w czasie festiwalu, dokonał Łukasz Drewniak.
Będą to: „Hamlet” w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu, „Wieczór Trzech Króli” w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru Osterwy w Lublinie oraz „Kupiec wenecki” w reżyserii Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru w Słupsku.
Jury w konkursie o Złotego Yoricka stworzą: Jacek Kopciński, Dorota Buchwald oraz Roman Pawłowski.
Spektakle składające się na tegoroczny Festiwal prezentowane będą w kilku lokalizacjach, w tym w foyer, na tarasie i dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w Centrum św. Jana, scenach Teatru Wybrzeże, w Teatrze w Oknie i Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Integralną częścią festiwalu będzie też Letnia Akademia Szekspirowska tj. warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria.(PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ itm/