Wiersze Marii Konopnickiej i Williama Szekspira zabrzmią 18 sierpnia w plenerowej Galerii Rzeźby Śląskiej Parku Śląskiego w Chorzowie podczas słuchowiska „Za wolny Śląsk”, które wpisuje się w obchody 100-lecia Powstań Śląskich.
Multimedialne słuchowisko historyczne na podstawie scenariusza Miłosza Markiewicza wyreżyserował dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk, a wystąpią w nim lub użyczą swoich głosów aktorzy tej sceny: Barbara Lubos, Violetta Smolińska, Aleksandra Przybył, Aleksandra Fielek, Zbigniew Wróbel i Artur Święs.
"To będzie nieco oniryczny spektakl, oddziałujący na wszystkie zmysły" - powiedział we wtorek PAP Robert Talarczyk.
Główną inspiracją dla twórców spektaklu jest fabularyzowany film dokumentalny "Franek", który jest wyświetlany jako część stałej ekspozycji w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Zgromadzona w Parku Śląskim publiczność usłyszy głosy i opowieści powstańców, mówiących nie tylko o walce, ale również o codziennym życiu ówczesnego Śląska – przyjaźniach, sporach czy młodzieńczej miłości.
W nagraniu słuchowiska wzięli udział aktorzy i aktorki Teatru Śląskiego, a dzięki uprzejmości świętochłowickiego muzeum będzie można usłyszeć również głosy m.in. Franciszka Pieczki czy Mariana Dziędziela, pochodzące z filmu "Franek". Częścią wydarzenia będą także pieśni powstańcze wykonywane na żywo przez chór Jubilate Deo oraz fragmenty arii śpiewane przez Ewę Lopocz - studentkę Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W rolę przewodniczki publiczności po świecie duchów wcieli się Barbara Lubos.
"Za wolny Śląsk" to wspólne przedsięwzięcie Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i Parku Śląskiego, realizowane przy współpracy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Wstęp na wydarzenie jest wolny. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ agz/