Nauka pisania gęsim piórem, warsztaty tkackie, pokazy tańców dawnych, nocne zwiedzanie - to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na turystów w długi sierpniowy weekend w ruinach Zamku Królewskiego w Chęcinach.
Odrestaurowany kilka lat temu zabytek jest bardzo popularny wśród turystów. Zarządzający placówką sukcesywnie wzbogacają ofertę dla zwiedzających, organizując nowe atrakcje na zamku oraz imprezy tematyczne. Tak będzie także podczas przedłużonego wakacyjnego weekendu, w dniach 15-18 sierpnia.
Jak poinformowało PAP biuro Zamku Królewskiego w Chęcinach, w czwartek i piątek będzie można wysłuchać "Nieśpiesznych opowieści zamkowego Kałamarza...", czyli historii pisma z wykorzystaniem alfabetu łacińskiego.
"Postaramy się odtworzyć dawny klimat związany ze średniowiecznym pismem. Średniowieczny Skryba ubrany w tradycyjne dawne odzienie zakonnika zapozna gości z historią pisma z wykorzystaniem alfabetu łacińskiego, przedstawiając tym samym żywą kulturę piśmiennictwa w regionie. Stworzymy tu klimat dawnego warsztatu związanego ze średniowiecznym pismem. Będzie prezentacja tekstu połączona z nauką pisania średniowiecznym piórem. Dowiemy się jak dawniej zakonnicy przepisywali księgi, a także sami będziemy mogli przepisać ich fragment. Stworzony przez turystów tekst zostanie posypany proszkiem, a po podbiciu pieczątką zamkową będzie można zabrać go ze sobą na pamiątkę" - opisywała cytowana w komunikacie przesłanym PAP dyrektor zamku, Monika Majchrzyk.
W piątek wieczorem odbędzie się kolejna edycja "Nocy na Zamku". O godz. 21 u progu warowni zwiedzających powitają średniowieczni rycerze i piękne białogłowy. Turyści będą mogli obejrzeć pokazy walk rycerskich i średniowiecznych tańców dworskich, uczestniczyć w dawnych grach i zabawach. Na zakończenie wszyscy zostaną zaproszeni do wspólnego ogniska, przy którym będzie można posłuchać legend. Magicznego klimatu imprezie doda iluminacja świetlna zamkowych murów oraz…Biała Dama, która może niespodziewanie pojawiać się na murach warowni. Z Góry Zamkowej będzie można podziwiać nocną panoramę regionu. Na nocne zwiedzanie zamku obowiązują rezerwacje biletów (poprzez stronę internetową tubilety.pl).
Z kolei w sobotę chęcińska warownia zaprasza na warsztaty tkackie. Chętni będą mogli spróbować swoich umiejętności w tkaniu gobelinu. Odbędą się także pokazy tańców dawnych, pokazy płatnerskie, mincerskie. Będą też animacje dla dzieci i dorosłych, a także gry i zabawy dworskie. W niedzielę odbędą się natomiast pokazy walk bronią białą.
Nowe atrakcje zabytku, udostępnione w tym roku turystom to m. in. krzesło czarownicy i fotel inkwizytora, ustawione na Zamku Górnym, czy też znajdujący się tu skarbiec doposażony o dziesięć chorągwi. W piwnicach zamku powstało lapidarium, gdzie można obejrzeć kamienne elementy architektury budowli, m.in. cios narożny oraz obramienia drzwi i otworów okiennych. Na Zamku Dolnym stanęły drewniane stoły do gier z siedziskami, gdzie można zagrać w szachy, karty czy chińczyka. Popularnością cieszy się także "koło fortuny", dzięki któremu można wylosować historyczne postacie, w które turyści chętnie wcielają się podczas zwiedzania.
Z kolei w zabytkowej renesansowej kamienicy "Niemczówka" w Chęcinach, także od niedawna można oglądać miniaturową makietę zrekonstruowanego zamku, obrazującą jak wyglądał po przebudowie i restauracji w początku XVII w. W kamienicy swoja siedzibę ma Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny.
Zamek Królewski w Chęcinach pełnił w średniowieczu, a także w późniejszych epokach, rolę rezydencji królewskiej i więzienia stanu. Na zamku mieszkały m.in.: żona Kazimierza Wielkiego Adelajda Heska, żona Władysława Jagiełły z synem Władysławem (późniejszym królem Władysławem Warneńczykiem) i królowa Bona. Za panowania Władysława Łokietka w chęcińskim zamku przechowywano skarbiec koronny, według legendy trzymała tam też swój majątek małżonka Zygmunta Starego, królowa Bona.
Zamek w Chęcinach zaczął tracić na znaczeniu w XVII w. W 1655 r. zdobyli go Szwedzi, a dwa lata później został splądrowany przez wojska Rakoczego. Próby odbudowy zniweczył kolejny najazd szwedzki w 1707 r. To właśnie ten moment uważa się za koniec czasów świetności warowni.
W czasie I wojny światowej pociski artylerii uszkodziły środkową basztę. W latach 1948-49 wyremontowano wieże. Później prowadzono prace remontowe. W latach 60. ubiegłego wieku w bliskich okolicach zamku nagrywano sceny do filmu "Pan Wołodyjowski". Tuż obok ruin powstała wówczas makieta zamku w Kamieńcu Podolskim.
W latach 2013-2015 zabytek poddano gruntownej rewitalizacji. Ruiny średniowiecznego zamku należą do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w województwie świętokrzyskim. (PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ itm/