Około 200 artystów wystąpi podczas rozpoczynającego się w niedzielę w Gdańsku XIV Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Większość z 12 imprez odbędzie się w Parku Oliwskim, założonym w epoce wybitnego austriackiego kompozytora.
Jan Łukaszewski, twórca Mozartiany, szef Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis w Gdańsku powiedział PAP, że ideą festiwalu jest nie tylko prezentacja dorobku patrona imprezy, ale także muzyki inspirowanej muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta.
W 2006 r., kiedy doszło do pierwszej edycji Mozartiany, obchodzona była 250. rocznica urodzin Mozarta (kompozytor urodził się 27 stycznia 1756 r. w Salzburgu). W tym samym roku, w którym urodził się słynny muzyk, do Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie wprowadził się opat klasztoru cystersów Jacek Rybiński, który otoczył swoją siedzibę istniejącym do dziś parkiem w stylu rokoko. Sama Katedra Oliwska swój wystrój w najciekawszych elementach, takich jak np. ambona, również zawdzięcza opatowi Rybińskiemu. Co jednak najistotniejsze, z tego okresu pochodzą słynne organy.
Pierwsze trzy dni tegorocznej Mozartiany to tradycyjnie koncerty kameralne w XVIII-wiecznym Domu Uphagena, mieszczącym się w centrum zabytkowego Gdańska.
W niedzielę wystąpi włoski kwartet smyczkowy VenEthos. Następnego dnia odbędzie się koncert zespołu puzonowego Trombastic, w którego skład wchodzą muzycy pracujący na co dzień w warszawskich orkiestrach: Piotr Wawreniuk, Michał Kilian, Robert Krajewski i Roman Miller. We wtorek w dawnym wnętrzu mieszczańskim wystąpi Dena Piano Duo, zespół tworzony przez Tinę Margaretę Nilssen (Norwegia) oraz jej byłą profesor fortepianu z berlińskiej Akademii Sztuki, Heidę Goertz (Niemcy).
W koncercie inauguracyjnym festiwal Mozartiana 2019 na dziedzińcu Pałacu Opatów wystąpi w środę Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, którą dyrygować będzie Paweł Przytocki, a na waltorni zagra Paweł Cal. Po tym koncercie na scenie pojawi się Leszek Kułakowski Jazz Orchestra, która wykona tematy z muzyki Mozarta w opracowaniu na orkiestrę jazzową.
W czwartek wieczorem na dziedzińcu Pałacu Opatów odbędzie się premiera spektaklu pt. „Śluby fan tutte”, będącego kompilacją opery Mozarta „Cosi fan tutte” oraz komedii Aleksandra Fredry „Śluby Panieńskie”. W przedstawieniu wezmą udział: Anna Mikołajczyk-Niewiedział – Fiordiligi (sopran), Elżbieta Wróblewska – Dorabella (mezzosopran), Aleksander Kunach – Ferrando (tenor), Tomasz Rak – Guglielmo (baryton), Robert Gierlach – Don Alfonso/Narrator (bas). Śpiewakom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Bałtycka pod dyrekcją Massimiliano Caldiego.
Czwartkowy wieczór zwieńczy koncert „Mozart po klezmersku” w wykonaniu polskiego zespołu Bester Quartet.
W piątek na scenie przed Pałacem Opatów zaprezentuje się założona w 1993 r. Tallińska Orkiestra Kameralna. W ciągu dwóch niemal dekad działalności stała się ona jedną z najbardziej znaczących orkiestr w Estonii, chętnie zapraszaną do występów na scenach nie tylko Europy.
Po estońskich muzykach przed widownią zaprezentuje się Klazz Brothers&Cuba Percussion. W ostatnich dwóch latach zespół ten dwukrotnie otrzymał nagrodę Echo Klassik oraz Jazz Award, a trzykrotnie – w tym za album „Mozart meets Cuba” – był nominowany do Grammy. Przez niespełna 20 lat działalności grupa sprzedała ponad pół miliona płyt na całym świecie.
Koncert finałowy tegorocznej Mozartiany odbędzie się w sobotę 24 sierpnia, jak co roku, w Katedrze Oliwskiej. Wystąpią: Talia Or (sopran), Ewa Marciniec (alt), Thomas Elwin (tenor), Darren Jeffery (bas), Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, Michał Sławecki - magister chori, Polski Chór Kameralny oraz Akademie für Alte Musik Berlin. Całością dyrygować będzie Jan Łukaszewski.
„W związku ze zbliżającą się 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej koncert będzie miał charakter misterium żałobnego – wykonamy Requiem KV626 Mozarta uzupełnione chorałem gregoriańskim” – dodał dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego.
W programie Mozartiany jest także oferta dla dzieci. W czwartek i piątek w parku odbędzie się spektakl „Uprowadzenie z Seraju KV 384” w wykonaniu prywatnego teatru marionetkowego z pałacu cesarskiego Schoenbrunn w Wiedniu.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pad/