Senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą uważa, że należy zwiększyć środki, którymi dysponuje Senat, na pomoc najbardziej potrzebującym Polakom za granicą. Według komisji istnieje też potrzeba specjalnego oznaczania paczek kierowanych do Polonii.
W czwartek senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zaopiniowała potrzebę zwiększenia środków senackich przeznaczonych na pomoc Polakom za granicą, ze wskazaniem na "osoby starsze i bezradne".
Po rozmowach o zakresie pomocy charytatywnej dla Polaków za granicą komisja uznała, że należy "ukierunkować tę pomoc na kraje potrzebujące jeszcze więcej naszej opieki i szczególnie regiony, w których są starsi Polacy, pozostawieni sami sobie". Senatorowie byli zgodni, że z pomocą należy docierać do Polaków mieszkających na terenach objętych wojną, szczególnie w okolice Donbasu.
Dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu Grzegorz Seroczyński przedstawił dotychczasowe formy pomocy dla Polonii, organizowane ze środków Senatu.
"Wsparcie realizowane ze środków senackich to przede wszystkim wsparcie charytatywne dla Polaków, tzn. paczki z okazji Świąt Bożego Narodzenia, z okazji Świąt Wielkanocnych, pomoc charytatywna jako zapomogi i pomoc medyczna" - mówił Seroczyński. Wśród nich znalazły się także stypendia dla polskiej młodzieży za granicami kraju.
Komisja wyraziła także potrzebę ujednolicenia oznaczeń paczek wysyłanych do Polonii ze środków Senatu. Stanisław Gogacz (PiS) zaproponował oznaczenie paczek logiem Senatu lub polską flagą.
Senatorowie poruszyli problem monitoringu paczek dla Polaków. "Tak, abyśmy wiedzieli, gdzie paczki za pieniądze Senatu dotarły" - podkreślano. "W każdej paczce może być list od marszałka Senatu. A podziękowanie, które otrzyma marszałek będzie potwierdzeniem, że paczka dotarła" - podkreślił Gogacz.
"Monitoring jest ważny ze względu na komfort senatorów. Wiemy, że paczki docierają do najbardziej potrzebujących, a nie do bardziej zamkniętych, powtarzalnych kręgów działaczy" - dodał senator PiS Jan Żaryn.
W 2019 roku Senat przeznaczył 100,5 mln zł na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Pomoc trafi do Polaków żyjących w 54 krajach świata. Do 15 lipca b.r. najwyższa kwota dotacji 23,79 mln zł została skierowana na Ukrainę.
Senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zajmuje się m.in. opieką Polonią i Polakami za granicą, migracją obywateli polskich, w szczególności do państw członkowskich Unii Europejskiej, inicjowaniem i koordynacją współpracy środowisk polonijnych oraz ochrona dziedzictwa polskiej kultury i historii za granicą. Pomoc finansowana ze środków Senatu dociera przede wszystkim do Polaków, mieszkających na terenach byłego ZSRR oraz na Bliskim Wschodzie.
autorka: Iwona Pałczyńska
ipa/ par/