Od 13 września w Muzeum Karykatury w Warszawie prezentowana będzie Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon – Legnica 2019”. Ekspozycja czynna będzie do 11 listopada.
"Pokaz w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego to warszawska prezentacja najlepszych prac 42. edycji konkursu. Przedstawia ponad 100 rysunków wybranych przez jury w dwóch kategoriach: +stop+ oraz +satyra i żart+" - napisali organizatorzy wystawy w przesłanej PAP informacji.
Jak podano, z interpretacją tych tematów zmierzyli się rysownicy z całego świata, m.in. z Francji, Kanady, Rosji, Izraela, Ukrainy, Iranu oraz Polski. Dla wielu z nich punktem wyjścia stała się aktualna sytuacja społeczno-polityczna.
Wśród uczestników wystawy znaleźli się m.in. laureat tegorocznej Grand Prix Seyed Ali Miraee (Iran), laureat Nagrody Dyrektora Muzeum Karykatury Filip Ciślak (Polska), a także Sajad Rafeei (Iran), Szymon Szymankiewicz (Polska), Nika Jaworowska-Duchlińska (Polska), Andrei Popov (Rosja), Jerzy Głuszek (Polska), Michael Mayevsky (Ukraina), Sergey Sichenko (Izrael), Sergei Belozerov (Rosja), Shahrokh Heidari (Francja), Oleg Dergachov (Kanada), Norbert Sarnecki (Polska), Jerzy Zborucki (Polska), Stanisław Gajewski (Polska), Filip Ciślak (Polska) i Bartosz Bienias (Polska).
Satyrykon jest prestiżowym i cenionym na świecie konkursem na rysunek satyryczny, który rokrocznie organizują Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego i Fundacja Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Adresowany jest do dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików. Ma charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.
Jego inicjatorami w 1977 r. byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny - był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 r. przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, a sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce.
W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 r. po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda - Grand Prix Satyrykonu.
W 1985 r. Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.
Kuratorką tegorocznej wystawy, która będzie czynna do 11 listopada, jest Elżbieta Pietraszko.
Organizatorami ekspozycji są Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego i Fundacja Kulturalno-Społeczna Satyrykon.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/