Prace artystów z Polski, Kolumbii, Chin, Japonii, USA i Szwajcarii zostaną w piątek i w sobotę wyświetlone na 12 fasadach ośmiu kamienic wrocławskiego Nadodrza. Zobaczyć będzie można wideoart, animacje i obrazy kina eksperymentalnego.
Pomysłodawcami Kinomuralu są Bartek, Agata i Piotr Bartos – związani z Wrocławiem artyści zajmujący się sztuką filmową.
W ciągu dwóch dni na wrocławskim Nadodrzu zobaczyć będzie można kilkadziesiąt historii opowiedzianych przez 22 twórców z Polski i zagranicy. Pomysłodawcy Kinomuralu podkreślają, że trzon programu tego przedsięwzięcia został zrealizowany przez artystów z Wrocławia, którzy swoje prace dostosowali do konkretnych fasad kamienic wrocławskiego Nadodrza. „W ten sposób powstały prace unikatowe, dedykowane wybranym powierzchniom” – wskazują pomysłodawcy Kinomuralu.
Obejrzeć będzie można m.in. wspólne dzieło pisarza, fotografa i muzyka Filipa Zawady, reżysera filmowego Piotra Bartosa oraz Agaty Bartos – artystki multimedialnej. Swoje prace pokażą też pisarz Tomasz Tryzna i twórca animacji, muzyk Marcin Ożóg.
Na fasadach kamienic Nadodrza zaprezentują się też artyści z zagranicy - Kolumbii, Chin, Japonii, USA i Szwajcarii. Będą to - jak podkreślają pomysłodawcy Kinomuralu - prace poruszające kwestie społeczne oraz egzystencjalne. Na przykład pochodzący z byłej Jugosławii Zlatko Cosić w swoich dziełach porusza tematykę tożsamości, imigracji i życia w kulturowo obcych środowiskach. Z kolei mieszkający w Los Angeles twórca filmów Sean Pecknold skupia się na problematyce czasu, śmierci, Boga, natury i samotności.
Prezentowane prace mają różne formy - to m.in. wideoart, animacje i obrazy kina eksperymentalnego.
Projekcje ruchomych murali będą odbywać się w piątek i w sobotę od 19:30 do 22:00 na 12 fasadach 8 kamienic Nadodrza.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ pat/