Wieczór autorski polonijnego pisarza Konrada Sutarskiego odbył się we wtorek w Muzeum Literatury im. Sandora Petoefiego w Budapeszcie w obecności węgierskich przedstawicieli świata literackiego i licznie zgromadzonej Polonii.
Na spotkaniu z okazji 85. urodzin Sutarskiego przemawiali m.in. prezes węgierskiego PEN Clubu Geza Szoecs oraz pisarz i wiceprzewodniczący węgierskiego parlamentu Sandor Lezsak.
Ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek, który uczestniczył w spotkaniu, podkreślił w rozmowie z PAP, że Sutarski zadebiutował jeszcze w Polsce jako członek grupy poetyckiej Wierzbak, a od 1965 roku już mieszkał na Węgrzech i tam tworzył.
Sam autor powiedział, że napisał ponad 30 książek. Dwie najnowsze były prezentowane w Muzeum Literatury. Jedna z nich to "Stacje ludzkiego sprzeciwu", która to pozycja - jak mówił Sutarski - dotyczy "sprzeciwu, który ma na celu ochronę dotychczasowych wartości Europy". Druga zaś jest zatytułowana "Polska i Węgry w obronie Europy".
Snopek podkreślił, że Sutarski ma ogromne zasługi w budowaniu relacji polsko-węgierskich. Przewodniczył on m.in. Ogólnokrajowemu Samorządowi Mniejszości Polskiej na Węgrzech, w 1998 roku stworzył Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii, które potem przekształciło się w Polski Instytut Badawczy i Muzeum; przyczynił się też do powstania Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Legionu Wysockiego.
Sutarski jest laureatem węgierskiej nagrody przyznawanej przedstawicielom mniejszości narodowych żyjących na Węgrzech. Otrzymał ją za pracę włożoną w organizowanie instytucji kulturalnych i naukowych Polaków żyjących na Węgrzech.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ cyk/ ap/