Papież Franciszek ustanowił w całym Kościele Niedzielę Słowa Bożego. W ogłoszonym w poniedziałek liście apostolskim w formie motu proprio papież zdecydował, że będzie ona obchodzona w trzecią niedzielę zwykłą w roku.
W dokumencie "Aperuit illis" Franciszek wyjaśnił: "W niniejszym liście zamierzam odpowiedzieć na wiele próśb, które do mnie skierował Lud Boży, aby w całym Kościele można było celebrować w jedności zamiarów Niedzielę Słowa Bożego".
Papież zauważył, że "życie chwilami, w których wspólnota chrześcijańska koncentruje się na wielkiej wartości Słowa Bożego, stało się już powszechną praktyką stosowaną codziennie". Odnotował, że w lokalnych Kościołach jest wiele inicjatyw, które umożliwiają wierzącym coraz większy dostęp do Pisma Świętego.
"Ustanawiam zatem III Niedzielę Zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego. Ta Niedziela Słowa Bożego staje się odpowiednim momentem tego okresu roku, w którym jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan" - napisał Franciszek.
Położył nacisk na to, że "celebrowanie Niedzieli Słowa Bożego wyraża charakter ekumeniczny", ponieważ Pismo Święte wskazuje drogę do trwałej i autentycznej jedności.
Franciszek podkreślił, że Biblia nie może być "dziedzictwem tylko nielicznych" ani "zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych".
"Biblia należy przede wszystkim do ludu zebranego, aby jej słuchał i odnalazł się w jej Słowie. Często pojawiają się tendencje, które starają się monopolizować święte teksty, przypisując je do pewnych kręgów i wybranych grup. Tak nie może być" - zaznaczył.
Papież dodał, że Słowo Boga jednoczy wiernych i sprawia, że stają się jednym ludem.
Następnie zauważył, że na duszpasterzach spoczywa wielka odpowiedzialność za wyjaśnianie i pomoc w zrozumieniu Pisma Świętego. Szczególnego znaczenia nabiera homilia, ponieważ posiada "charakter niemal sakramentalny" - wskazał. I dodał, że kazanie ma "pobudzać do praktykowania dobra". "To jest duszpasterska okazja, której nie można stracić" - podkreślił.
Zaapelował do kapłanów, aby starannie przygotowywali kazania, gdyż jego zdaniem "nie można improwizować komentarza do czytań świętych". Papież przestrzegał przed tym, by "nie rozciągać ponad miarę przemądrzałych homilii" i "nie poruszać nieodpowiednich argumentów".
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ cyk/ kar/