Ok. 60 wydarzeń znalazło się w programie 9. Nocy Poezji, która odbędzie się w Krakowie z soboty na niedzielę. Uczestnicy wezmą udział w spotkaniach autorskich, warsztatach, spacerach i prezentacjach wierszy. Przewidziano również atrakcje dla dzieci.
Mottem przewodnim tegorocznej Nocy Poezji jest cytat z utworu Edwarda Stachury: "Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba". Cześć wydarzeń nadchodzącej imprezy, jak poinformowano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, zostanie poświęcona jednak dwóm innym poetom: Tadeuszowi Peiperowi i Annie Świrszczyńskiej.
W 50-lecie śmierci poety, krytyka i teoretyka literatury, twórcy programu Awangardy Krakowskiej, zostanie on przypomniany m.in. podczas "Peiperowskiej podgórskiej nocy poezji", czy prezentacji projektu tablicy upamiętniającej twórcę, której autorem jest Jacek Dudek. Goście odwiedzą również sale szkoły, do której uczęszczał poeta, a także wezmą udział w zainscenizowanych lekcjach z poezją twórców Awangardy. Z kolei Synagoga Wysoka stanie się miejscem awangardowego koncertu z udziałem robotów, przetworzonych dźwięków miasta i maszyn pt. "Maszyny mruczą i śpiewają światłem dźwięków", w który wkomponowane zostaną myśli artysty. Podczas Nocy uczczona zostanie również Anna Świrszczyńska. W 110-lecie urodzin poetki Teatr Zależny Politechniki Krakowskiej, na podstawie jej tekstów, przygotował autorski spektakl.
W programie znalazło się w sumie 60 wydarzeń, m.in. spotkanie poświęcone Leszkowi Aleksandrowi Moczulskiemu pt. "Kartki na wodzie", które poprowadzi Bronisław Maj. Zorganizowany zostanie także mobilny konkurs-happening "Czyj to wiersz?", w ramach którego mieszkańcom Krakowa, w najbardziej popularnych punkach przesiadkowych, zostaną wręczone kolorowe karty z poezją różnych autorów. Noc będzie również okazją do spotkania z twórcami, m.in. z laureatką Nagrody Głównej Konkursu na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej Idą Sieciechowicz. Goście spotkają się także z twórczością zmarłej piosenkarki Kory. Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych odbiorcach poezji. To właśnie dla nich Biblioteka Kraków przygotowała rodzinne spotkanie z literaturą piękną pt. "Gdzie się ukryły wiersze Tuwima?".
Wydarzenie będzie również okazją dla wszystkich, którzy sami piszą wiersze - w wielu miejscach będzie można zaprezentować własną twórczość.
Do organizacji Nocy Poezji zaangażowało się ok. 50 instytucji i organizacji pozarządowych, działających na terenie Małopolski. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny; w niektóre miejsca, z uwagi na ograniczenia, obowiązują wejściówki.(PAP)
nak/ pat/