Nagroda dla Olgi Tokarczuk jest przypomnieniem o tym, jak bardzo ważna jest literatura kreacyjna – mówi PAP pisarz Piotr Wojciechowski, komentując literacką Nagrodę Nobla za 2018 r. dla polskiej pisarki.
"Jest to wielkie osiągnięcie literatury i przypomnienie, że literatura jest ważna; jak mówił Elzenberg jest ona krwiobiegiem kultury" - powiedział pisarz Piotr Wojciechowski na wiadomość o przyznaniu literackiego Nobla Oldze Tokarczuk.
Według pisarza nagroda dla Olgi Tokarczuk jest przypomnieniem o tym, jak bardzo ważna jest literatura kreacyjna. "Zdecydowanie bowiem możemy postawić twórczość tej pisarki na przeciwnym biegunie do literatury faktu. Literatura faktu jest też wielka i potrzebna, ale kiedy obumiera literatura piękna, literatura kreacyjna, ludzie zaczynają czytać literaturę faktu niemądrze, jak gazetę sensacyjną".
"Ważna jest ta literatura, która odważa się mówić o sobie, że jest piękna. Do tego potrzeba dużej odwagi. Taką odwagę ma twórczość Olgi Tokarczuk" - podkreślił pisarz.
Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w czwartek Szwedzka Akademia. Nagrodę te przyznano polskiej pisarce m.in. "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".
W 1996 r. nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała polska poetka Wisława Szymborska.
Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za których w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. (PAP)
autorka: Anna Bernat
abe/ wj/