W sanktuarium w Fatimie, w środkowej Portugalii, rozpoczęły się późnym popołudniem w sobotę dwudniowe uroczystości upamiętniające 102. rocznicę zakończenia objawień w tej miejscowości. Wśród licznych pielgrzymów są wierni z Polski.
Podczas rozpoczęcia uroczystości przemawiano w sześciu językach obcych, w tym po polsku. Szacuje się, że w dużych zorganizowanych grupach oraz indywidualnie na obchody objawień mogło tam dotrzeć ponad 400 wiernych z Polski.
Władze portugalskiej miejscowości spodziewają się, że łącznie w uroczystościach 102. rocznicy zakończenia objawień w Fatimie może uczestniczyć ponad pół miliona pielgrzymów, głównie Portugalczyków.
Wśród obcokrajowców, którzy dotarli do Fatimy w sobotę, dominują pielgrzymi z Włoch, Hiszpanii, Francji oraz Niemiec.
Jak powiedziała PAP długoletnia była współpracowniczka sanktuarium w Fatimie Merces Gil, od trzech dekad wierni właśnie tych narodowości najczęściej docierają na obchody rocznicowe do portugalskiego sanktuarium.
“Po 2000 r. coraz liczniej przybywają tu Polacy, co wynika m.in. z bliskiej relacji papieża Jana Pawła II z fatimskim sanktuarium. Równolegle z tym zjawiskiem postępuje w samej Polsce rozszerzanie się kultu Matki Bożej Fatimskiej. Jego przejawem są m.in. coraz liczniejsze świątynie pod tym wezwaniem, a także powszechna obecność w polskich kościołach wizerunku Maryi zapamiętanej przez trójkę uczestników fatimskich objawień” - wyjaśniła Merces Gil.
Uroczystości w Fatimie zakończą się w niedzielę w godzinach popołudniowych mszą świętą, której przewodniczyć będzie arcybiskup Seulu Andrew Yeom Soo-jung. Południowokoreański kardynał obecny jest podczas sobotniego wieczornego czuwania i poprowadzi nocną procesję na głównym placu sanktuarium.
Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja i trwały do 13 października 1917 r. Co miesiąc trójce małych dzieci ukazywała się Maryja, przekazując im przesłanie dla ludzkości dotyczące nawrócenia, modlitwy i pokuty.
Trzykrotnie portugalskie sanktuarium odwiedzał papież Jan Paweł II, który uważał, że wstawiennictwo Matki Bożej Fatimskiej uratowało go w rzymskim zamachu z 13 maja 1981 r. W dniu tym w Kościele obchodzony był właśnie dzień Matki Bożej Fatimskiej.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
zat/ kar/