Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, twórczyni podstaw pedagogiki dla osób niepełnosprawnych ma 90. lat. Z tej okazji warszawska uczelnia oragnizuje m.in. piknik rodzinny i wystawę plakatów o lękach młodego pokolenia.
Maria Grzegorzewska (1888 - 1967) była pedagogiem wykształconym w Brukseli i Paryżu. Do Polski wróciła po I wojnie światowej. Zajęła się tworzeniem szkolnictwa, pracując w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Później zajęła się pracą naukową.
Za najważniejszy element procesu edukacyjnego uważała kompetencje nauczyciela, w tym jego charyzmę, empatię i moralność. Szczególnie interesowała się kształceniem osób niepełnosprawnych. Wśród zagadnień, którymi się zajmowała było udoskonalanie sposobów przywracania kontaktu ze światem osobom, które jednocześnie nie widzą i nie słyszą. Sama była naukową opiekunką rewalidacji głuchoniewidomej Krystyny Hryszkiewicz. Była pionierką podejścia psychologicznego do osób niepełnosprawnych.
Uczelnia organizuje w czwartek sesję naukową, poświęconą dorobkowi dwojga polskich zasłużonych pedagogów: Januszowi Korczakowi i Marii Grzegorzewskiej.
Grzegorzewska w latach 1922-1967 kierowała Państwowym Instytutem Pedagogiki Specjalnej, a w latach 1930 - 1935 - Państwowym Instytutem Nauczycielskim. Przewodniczyła Sekcji Szkolnictwa Specjalnego Związku Nauczycielstwa Szkół Powszechnych (Związku Nauczycielstwa Polskiego) (1924 - 1965). Założyła "Szkołę Specjalną" i kierowała nią w latach 1924 - 1967. W latach 1958-1960 była profesorem Katedry Pedagogiki Specjalnej UW, pierwszej uniwersyteckiej katedry pedagogiki specjalnej w Polsce, powołanej dla Niej ad personam.
W 1970 r. Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej, którym od początku jego istnienia (1922) kierowała prof. Grzegorzewska, został przekształcony w samodzielną placówkę typu naukowo-dydaktycznego na prawach uczelni zawodowej, a sześć lat później, w 1976 r., już jako Wyższa Szkoła Pedagogiki Specjalnej im Marii Grzegorzewskiej, uzyskał uprawnienia uczelni akademickiej kształcącej na poziomie magisterskim. Na początku lat 80. wprowadzono dla pedagogiki specjalnej pięcioletni tok studiów i otwarto nowe kierunki kształcenia. W 1989 r. Wydział Rewalidacji i Resocjalizacji WSPS im. Marii Grzegorzewskiej uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. W 2000 r. Wyższa Szkoła Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej otrzymała nazwę Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
Obchodom 90-lecia placówki będzie towarzyszyła m.in. czynna od piątku wystawa plakatów, włączona w program 23. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Prace będą przedmiotem interpretacji celów, obaw i niepokojów, które nurtują młodych artystów. Wystawa towarzyszy bowiem projektowi naukowo-artystycznemu "Fobie narodowe", który zainicjował profesor wizytujący na Akademii, artysta malarz i grafik Bruno Koper. W projekcie oraz w towarzyszących mu warsztatach plakatu udział biorą profesorowie i studenci z Czech, Francji, Słowenii i Polski.
Ponadto uczelnia organizuje w czwartek sesję naukową, poświęconą dorobkowi dwojga polskich zasłużonych pedagogów: Januszowi Korczakowi i Marii Grzegorzewskiej oraz rodzinny piknik. W trakcie pikniku, odbywającego się 26 maja, w Dzień Matki na warszawskim Bemowie zaprezentują się twórcy muzyczni i teatralni. Będzie też można uzyskać porady dotyczące wychowania dzieci. Najmłodsi będą mogli z pomocą organizatorów własnoręcznie wykonać prezenty dla swoich mam.
Jednym z patronów medialnych obchodów jubileuszu jest Polska Agencja Prasowa SA. (PAP)
ula/ tot/