Teoretyk filmu, krytyk i pedagog prof. Bolesław Włodzimierz Lewicki dołączył w czwartek do grona wybitnych postaci polskiej kinematografii, uhonorowanych w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Po południu zaplanowano odsłonięcie gwiazdy poświęconej Arturowi Rubinsteinowi.
"Spotykamy się w tym miejscu, żeby oddać hołd człowiekowi, dzięki któremu Łódź tuż po II wojnie światowej stała się kolebką i stolicą polskiej myśli filmowej i jest nią do dziś" - powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Dodał, że gwiazda prof. Lewickiego jest naocznym dowodem na to, że twórcami polskiej kinematografii są nie tylko znakomici filmowcy. "Są wśród nich też osoby takie jak pan profesor, które wychowały pokolenia wybitnych twórców polskiego filmu. Dlatego ten dzień i ten moment jest dla nas taki ważny" – zaznaczył.
Syn urodzonego w Łodzi krytyka oraz twórcy filmoznawstwa, jako niezależnej dyscypliny uniwersyteckiej w Polsce, przyznał, że dla niego ojciec był prawdziwą gwiazdą. "Był wspaniałym człowiekiem, genialnym ojcem. To był wspaniały facet. Bardzo szanuję jego zasługi dla kina i nauki. Zaszczepił we mnie miłość do filmu, choć sam mam inne zainteresowania zawodowe, bo jestem muzykiem" – mówił wzruszony Andrzej Lewicki po odsłonięciu gwiazdy, którą na najsłynniejszym łódzkim deptaku wmurowano w okolicach numeru 70.
Została ona ufundowana przez Uniwersytet Łódzki oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi. Jej odsłonięcie zainaugurowało 10. edycję Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.
Bolesław Włodzimierz Lewicki urodził się w 1908 roku we Lwowie. Był m.in. współzałożycielem Lwowskiego Klubu Filmowego Awangarda i recenzentem w "Słowie Polskim" i "Gazecie Lwowskiej". Więzień obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Gross-Rosen, Dachau, Flossenburg i Pottenstein.
Z łódzką Szkołą Filmową związał się od samych jej początków. Pełnił w niej m.in. funkcje dziekana pionu naukowo-oświatowego, prodziekana wydziału reżyserii i rektora. W 1959 r. na Uniwersytecie Łódzkim stworzył i prowadził Zakład Wiedzy o Filmie (obecnie Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej). Wykładał na Uniwersytecie Gdańskim, był także m.in.: dyrektorem programowym Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.
Zmarł w lipcu 1981 roku w Łodzi.
Także w czwartek na ul. Piotrkowskiej, "zabłyśnie" gwiazda światowej sławy pianisty Artura Rubinsteina. Uroczyste jej odsłonięcie będzie częścią trwającego w Łodzi VI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Artura Rubinsteina.
Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 r. był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy Andrzej Pągowski. Pierwsza mosiężna gwiazda Andrzeja Seweryna została wmurowana dwa lata później.
Dotąd odsłonięto ponad 70 gwiazd, którymi uhonorowano zasłużonych dla polskiej kinematografii m.in. reżyserów - Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Morgensterna, Stanisława Bareję; aktorów - Krystynę Jandę, Janusza Gajosa, Gustawa Holoubka, Wojciecha Pszoniaka, Leona Niemczyka i Tadeusza Łomnickiego oraz twórców muzyki filmowej - Wojciecha Kilara, Zbigniewa Preisnera, Piotra Hertla, Henryka Kuźniaka, a także operatorów, i twórcę plakatów filmowych, teatralnych i festiwalowych Andrzeja Pągowskiego. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ itm/