Światowej sławy filharmonicy z Wielkiej Brytanii - Royal Philharmonic Orchestra – wystąpili w czwartek w Filharmonii Łódzkiej. Podczas koncertu pod patronatem wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, muzyków poprowadził maestro Grzegorz Nowak.
Dyrektor artystyczny Opery Narodowej w Warszawie Grzegorz Nowak, pełniący też funkcję jednego z głównych dyrygentów Royal Philharmonic Orchestra, z którą występował na wielu tournee koncertowych m.in. w Anglii, Szwajcarii, Turcji i Armenii, jako solistę tej uroczystej gali zarekomendował Konrada Biniendę - laureata prestiżowych konkursów wykonawczych, w tym Chopinowskiego Konkursu Pianistycznego Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.
W programie koncertu znalazły się trzy poematy symfoniczne Mieczysława Karłowicza: "Stanisław i Anna Oświecimowie" op. 12, "Epizod na maskaradzie" op. 14 oraz "Smutna opowieść" op. 13. Binienda przedstawił także własne opracowanie "Allegro de concert A-dur" op. 46 F. Chopina.
"Było kilka wersji aranżacji tej kompozycji, wykonanych przez różnych kompozytorów, ale można powiedzieć, że były one dokonane językiem Brahmsa czy Rachmaninowa. Wersja Konrada Biniendy jest bardzo w stylu Chopina" - zapowiedział dyrygent przed koncertem.
Z kolei sam Binienda przypomniał, że Chopin napisał w jednym z listów, iż utwór ten chciałby zagrać na pierwszym koncercie po powrocie do wolnej Polski. "Wiąże się z tym lekkie poczucie optymizmu i entuzjazmu, które jest bardzo rzadkim zjawiskiem w muzyce Chopina" - zaznaczył pianista.
Partnerem medialnym koncertu było Polskie Radio Łódź, które rejestrowało występ królewskich filharmoników. Zostanie on wydany na płycie, która powinna się ukazać jeszcze w tym roku.
"Szkoda byłoby przepuścić taką okazję. Jest to orkiestra naprawdę znakomita; z koncertów zeszłorocznych wyszły jej trzy krążki. Bardzo często koncerty na żywo są tak idealne, że nadają się na płytę.(...) Publiczność jest częścią tego wykonania. (...) Istnieje pewne połączenie - gdy publiczność reaguje, muzycy to czują; niekoniecznie jest to coś, co można opisac słowami" - wyjaśnił Nowak w rozmowie z Radiem Łódź.
Wydarzenie swoim patronatem objął wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który był obecny na koncercie. W marcu br. Gliński podpisał umowę o współprowadzeniu Filharmonii Łódzkiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki której placówka zyskała na swoją działalność dodatkowe 2,6 mln zł w tym roku, a od przyszłego - 2,8 mln zł.
The Royal Philharmonic Orchestra - Królewska Orkiestra Filharmoniczna - została założona w 1946 r. przez sir Thomasa Beechama. Obecnie zespół stale współpracuje m.in. z Pinchasem Zukermanem, Alexandrem Shelleyem i polskim dyrygentem Grzegorzem Nowakiem. Muzycy koncertują na całym świecie, a poza tym biorą udział w niestandardowych przedsięwzięciach: nagrywają ścieżki dźwiękowe do gier wideo, dla filmu i telewizji, towarzyszą artystom muzyki popularnej, realizują program edukacyjny i społecznościowy RPO Resound z myślą o młodzieży, osobach bezdomnych i chorych. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ robs/