Środowiska akademickie muszą brać czynny udział w debacie nad kondycją człowieka i społeczeństwa – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do społeczności Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która w sobotę zainaugurowała 19. rok akademicki. List napisał też premier Mateusz Morawiecki.
List prezydenta Dudy odczytała dyrektor generalny Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.
"Wszystkim państwu z serca dziękuję za to, że razem współtworzycie to wyjątkowe dzieło - harmonijnie łącząc realizację celów kształceniowych z pogłębioną formacją duchową i patriotyczną" - napisał w liście do władz uczelni prezydent Duda.
Dodał, że ma nadzieję, iż zmiany zachodzące w systemie szkolnictwa wyższego także przed toruńską uczelnią otworzą nowe możliwości rozwoju.
"Środowiska akademickie muszą brać czynny udział w debacie nad kondycją człowieka i społeczeństwa. Nie mogą państwo pozwolić, aby świat zmieniał się bez państwa udziału, bowiem szkoły wyższe dysponują unikalnymi środkami, by kształtować i zmieniać otaczającą nas rzeczywistość" - podkreślił prezydent.
Duda ocenił, że profil nauczania w WSKSiM pozwala na formowanie formatorów, odważnych świadków wartości chrześcijańskich oraz patriotycznych, przyszłych liderów opinii.
"Ufam, że kadra dydaktyczno-naukowa oraz studenci i absolwenci WSKSiM nadal będą brać aktywny udział w swobodnej i twórczej dyskusji o polskiej kulturze, polskiej historii, o zjawiskach społecznych, o kondycji człowieka, o prawie i ekonomii" - podkreślił Duda.
Stwierdził, że ta debata powinna być dla wszystkich źródłem nieustającej inspiracji.
List od premiera odczytała natomiast wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka, poseł-elekt z okręgu toruńsko-włocławskiego.
Morawiecki stwierdził, że WSKSiM nawiązuje do wielowiekowej tradycji szkół zakładanych i prowadzonych przez zakony. "WSKSiM nawiązuje do tej wielkiej tradycji. Jest jednocześnie gotowa na wyzwania współczesności. Szczególnie trafia do tych, którzy wartości chrześcijańskie i troskę o ochronę naszego bogatego kulturowego dziedzictwa chcą nieść współczesnemu światu, pragną być aktywnymi i odpowiedzialnymi członkami narodowej wspólnoty. Dziękuję za tę postawę i zaangażowanie studentów oraz nauczycieli, za dawanie przykładu prawdziwej miłości do ojczyzny" - napisał premier w liście.
Ocenił, że ojcowie redemptoryści tworzą imponujące dzieło służące dobru wspólnemu w wielu wymiarach.
List od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego odczytała posłanka z okręgu toruńsko-włocławskiego Joanna Borowiak.
"W ostatnią niedzielę odparliśmy zmasowany atak zjednoczonych sił liberalno-lewicowych. Prawo i Sprawiedliwość, obóz Zjednoczonej Prawicy utrzymał bezwzględną większość w Sejmie, co pozwala na twórczą kontynuację polityki dobrej zmiany. Tym samym wszyscy państwo studenci będziecie kończyć swoje studia licencjackie i inżynierskie w ojczyźnie, która się rozwija i stawia na wielkie programy wsparcia polskich rodzin" - podkreślił Kaczyński.
Ocenił, że PiS prowadziło politykę zgodną z polskim interesem narodowym oraz racją stanu. Przyznał, że zdaje sobie sprawę, jak wiele jest wciąż do zrobienia i jak wiele ciężkiej pracy czeka nadal jego obóz polityczny. "Bardzo dużo udało nam się osiągnąć i chcemy to twórczo rozwijać. Naszym celem jest Polska wolności, sprawiedliwości, lepszego życia, słowem - rodzima wersja państwa dobrobytu" - wskazał prezes PiS.
Obecny na inauguracji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz mówił, że konieczne jest w działalności publicznej i zawodowej pochylanie się nad tymi, którzy sami się o siebie nie upomną. Przekazał również życzenia wszelkiej pomyślności dla WSKSiM od ministra nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremiera Jarosława Gowina.
"Dlatego bardzo się cieszę, że mogłem w imieniu pana premiera podpisać decyzję o uruchomieniu studiów pielęgniarskich na uczelni toruńskiej. Uważam, że będzie to wspaniały przykład i wzorzec dla wielu innych miast w Polsce" - powiedział Maksymowicz.
Listy do władz uczelni skierowali także m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
W inauguracji roku akademickiego 2019/2020 w WSKSiM prowadzonej przez ojców redemptorystów uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, władze województwa, miasta, a także przedstawiciele duchowieństwa.
Inaugurację zwieńczy msza święta w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu pod przewodnictwem bp. diecezji toruńskiej Wiesława Śmigla z udziałem studentów i zaproszonych gości.
Założycielem i pomysłodawcą powstania WSKSiM jest założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam ojciec Tadeusz Rydzyk. (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ pad/