Spektakl inspirowany historiami mieszkających we Wrocławiu Ukraińców przygotował Teatr Współczesny we Wrocławiu. Przedstawienie „Tnxo/Cicho” w reżyserii Katarzyny Dudzic-Grabińskiej i na podstawie tekstu Magdaleny Drab będzie miało swoją premierę 28 października.
Spektakl jest koprodukcją Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Teatru Układ Formalny. Bohaterem „Tnxo/Cicho” jest Ihor/Igor, dorosły już mężczyzna narodowości ukraińskiej, który wspomina swój pierwszy dzień w polskiej szkole.
„Punktem wyjścia było dla nas zastanowienie się nad gościnnością, co ewidentnie jest dzisiaj tematem, który wisi w powietrzu. Szukaliśmy, w jaki sposób możemy przestawić gościnność Polaków w momencie, kiedy przez długie, długie lata, właściwie od końca II wojny światowej, byliśmy narodem bardzo homogenicznym” – mówiła podczas poniedziałkowej próby medialnej reżyserka.
Jak podkreśliła, zmiana sytuacji społecznej we Wrocławiu w przeciągu ostatnich kilku lat skłoniła realizatorów do rozmowy na temat tego, w jaki sposób traktujemy „innego”. „Chcieliśmy nastawić zwierciadło tak naprawdę naszemu społeczeństwu, polskiej klasie, po to, żeby móc zdefiniować, w którym miejscu jesteśmy z tą gościnnością” – dodała Dudzic-Grabińska.
Wyjaśniła, że spektakl jest inspirowany serią wywiadów, jakie autorka scenariusza Magdalena Drab przeprowadziła z dziećmi i młodzieżą ukraińską, która jest w sytuacji bohatera spektaklu. Zaznaczyła przy tym, że spektakl nie jest w żadnym stopniu spektaklem dokumentalnym. „Nie jest to spektakl, który ma za ambicje opowiedzieć jeden do jednego polskiemu widzowi historię tylko i wyłącznie Ukraińca, który w wieku nastoletnim przyjeżdża do Polski. Bardziej skupialiśmy się na tym, w jaki sposób możemy badać siebie i nasze zachowania” – tłumaczyła.
Przedstawienie adresowane jest przede wszystkim do młodzieży, a jego pokazom będą towarzyszyć warsztaty poświęcone grupowym mechanizmom reakcji na inność. Przemysław Furdak z fundacji Teatr Układ Formalny zwrócił uwagę, że spektakl jest częścią projektu edukacyjnego „Gość-Inność”, którego celem jest wykorzystanie tradycyjnego motywu polskiej gościnności do rozmowy o postawach wobec cudzoziemców i szeroko pojętej inności.
„Autorka scenariusza inspirowała się także całą rzeszą stereotypów, jakie funkcjonują na temat relacji polsko-ukraińskich. W tym spektaklu trochę bazujemy na pewnym teatralnym wyolbrzymieniu tych stereotypów po to, żeby później w trakcie warsztatów pokazywać pewne mechanizmy zachowań, które bazują na wiedzy, która wynika z przekonań, a nie z rzeczywistych faktów” – wyjaśnił.
Spektakl ma być prezentowany nie tylko na deskach wrocławskiego teatru, ale również w szkołach na terenie Dolnego Śląska.
Premiera przedstawienia odbędzie się 28 października na Scenie na Strychu. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ itm/