W dawnej rezydencji magnackiej Lubomirskich i Potockich w Łańcucie będzie można w czwartek obejrzeć film „Pałac” według prozy Wiesława Myśliwskiego o tym samym tytule. To kolejna odsłona cyklu „Łańcut w filmie”, prezentującego polskie produkcje, w których utrwalono wnętrza łańcuckiego zamku.
Jak przypomniała w rozmowie z PAP Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie „Pałac” to psychologiczny film z 1980 roku. Reżyserem i scenarzystą obrazu jest Tadeusz Junak. Wystąpili m.in.: Halina Gryglaszewska, Zdzisław Kozień, Janusz Michałowski, Elżbieta Karkoszka, Bożena Adamek.
„Widzowie +Pałacu+ zostaną przeniesieni do ostatnich dni II wojny światowej, gdy dworski pasterz wchodzi do majątku opuszczonego przez swojego pana, myśląc, że sam jest dziedzicem. W jego umyśle zacierają się różnice między światami: realnym i wyobrażonym” – przybliżyła fabułę filmu Garbulińska-Charchut.
W filmie uwiecznione zostały m.in. galeria rzeźb, sypialnia męska, gabinet w wieży (zwany też małą biblioteką),teatr, sala balowa oraz teren przed zamkiem.
„Pałac” to kolejny film, do którego zdjęcia powstawały w zamku w Łańcucie. W tamtejszym zespole pałacowo-parkowym, kręcono np. niektóre sceny jednego z najsłynniejszych polskich melodramatów „Trędowata” Jerzego Hoffmana z 1976 roku. Wnętrza zamkowe pojawiły się również w „Hrabinie Cosel” Jerzego Antczaka z 1968 roku. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ wj/