Przegląd najważniejszych filmów zmarłego na początku października reżysera Janusza Kondratiuka zaprezentuje w listopadzie warszawskie kino Iluzjon. W programie znalazły się pokazy m.in. „Dziewczyn do wzięcia”, „Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę” oraz „Jak pies z kotem”.
Listopadowy przegląd twórczości Janusza Kondratiuka zainauguruje w sobotę pokaz filmu "Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę" (1969 r.), złożonego z trzech nowelek podających przewrotne recepty na zdobycie majątku, rozpoznawalności i powodzenia u płci pięknej.
Warszawska publiczność będzie mogła przypomnieć sobie także m.in. utrzymany w komediowym tonie kultowy film "Dziewczyny do wzięcia" z 1972 r. Jego bohaterkami są trzy kobiety (w tych rolach Ewa Pielach, Regina Regulska oraz Ewa Szykulska), które przyjechały do Warszawy poznać interesujących mężczyzn.
W programie nie zabraknie komedii obyczajowej "Czy jest tu panna na wydaniu?" (1976 r.), do której scenariusz Janusz Kondratiuk napisał razem ze swoim starszym bratem, również reżyserem Andrzejem Kondratiukiem. To opowieść o młodym chłopaku (w tej roli Jan Wrona) podróżującym po kraju razem z ojcem chrzestnym (Roman Kłosowski) w poszukiwaniu kandydatki na żonę.
Organizatorzy przeglądu zapraszają także m.in. na pokazy "Klakiera" (1982 r.) poruszającego temat cynizmu środowiska aktorskiego oraz "Złotego runa" (1996 r.) - opowieści o przedsiębiorcy i bezdomnym (w tych rolach Zbigniew Buczkowski i Zbigniew Mazurek), którzy chcą przemycić diamenty za granicę.
Prócz tego w Iluzjonie będzie można obejrzeć ostatni film Janusza Kondratiuka "Jak pies z kotem" (2018 r.), który był jednym z najlepiej przyjętych tytułów na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Reżyser opowiedział w nim o relacjach łączących go ze starszym bratem Andrzejem.
Bilety na poszczególne filmy można kupować online lub w kasie kina. Szczegółowe informacje o wydarzeniu są dostępne pod adresem: http://www.iluzjon.fn.org.pl/.
Janusz Kondratiuk (ur. 19 września 1943 r., zm. 7 października 2019 r.) był wielokrotnie doceniany za swoją twórczość filmową. W 1972 r. uhonorowano go Nagrodą Złotego Ekranu, przyznawaną przez pismo "Ekran", za: "Niedzielę Barabasza" i "Dziewczyny do wzięcia". Rok później, w 1973 r. drugi z filmów przyniósł mu także nagrodę główną - Jantara na I Międzynarodowych Spotkaniach Filmowych "Młodzież na Ekranie" w Koszalinie. W 1993 r. nagrodzono go za film "Głos" podczas Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ itm/