Mural nawiązujący do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, podczas której papież mówił o roli solidarności w życiu indywidualnym i wspólnotowym, powstał na warszawskiej Woli. Inicjatorem i organizatorem projektu "Zmień perspektywę i kochaj bliźniego swego" jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
Twórcą muralu na ścianie budynku przy ul. Górczewskiej 141 jest Mariusz Libel. Według rzecznik Centrum Joanny Korzeniewskiej mural ma skłaniać z jednej strony do refleksji nad egoizmem, który prowadzi do zniszczenia, a z drugiej nad mądrą relacją ze sobą i z drugim człowiekiem.
Podobnym celom służy inny projekt Centrum - etiudy mimów z Warszawskiego Centrum Pantomimy, które będą wystawiane w sobotę 9 listopada w godzinach 14-19 co pół godziny na placu przed Zodiakiem (pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4, w centrum Warszawy). Mają one za zadanie postawić pytanie o relację między solidarnością i wolnością, a także o społecznym wymiarze miłości, na której, według Jana Pawła II, opiera się solidarność międzyludzka. Etiudy zostały zainspirowana słowami Jana Pawła II "Nie ma wolności bez solidarności" i "Nie ma solidarności bez miłości".
Akcja teatralna będzie się składała z trzech części. Za motyw przewodni każdej z nich posłużą słowa: "wolność, solidarność i miłość.". Całość będzie jednolitą narracją, ale z myślą o przypadkowych przechodniach duży nacisk organizator kładzie na to, aby poszczególne fragmenty mogły samodzielnie zaistnieć w przestrzeni publicznej.
Mural i etiudy mimów są zwieńczeniem projektu realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach programu "Odpowiedzialność za dobro wspólne", upamiętniającego pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski. Projekt rozpoczęła kwiatowa instalacja artystyczna "Ustrojenie" w Łazienkach Królewskich (sierpień 2019). W październiku br. odbyła się również debata "Mural patriotyczny – manifest czy sztuka". (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz/