36 wydarzeń związanych z projektowaniem: wykładów, warsztatów, wystaw, debat, prezentacji i targów znalazło się w programie drugiego już przedsięwzięcia „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”, które potrwa od 12 listopada do 15 grudnia.
Jak podkreśliła w czwartek Katarzyna Olesiak, dyrektor wydziału kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Miasta Krakowa, wydarzenie poświęcone szeroko rozumianemu designowi doskonale wpisuje się w strategię rozwoju miasta na najbliższe lata, której jednym z kluczowych zadań jest zwiększenie wpływu kultury na gospodarkę, poprzez rozwój przemysłów kreatywnych, takich jak projektowanie, sztuka użytkowa, architektura, przemysł filmowy, przemysł wydawniczy i nowe media.
„Chcemy współpracować, integrować krakowskich twórców przemysłu kreatywnego, ale również edukować” - zaznaczyła Olesiak.
Przedsięwzięcie pod jednym szyldem grupuje wydarzenia związane ze sztuką projektowania organizowane w Krakowie przez kilkudziesięciu partnerów: instytucje, uczelnie, muzea, centra kultury, fundacje i prywatne galerie. W wydarzeniu bierze udział ok. 30 partnerów zewnętrznych, w tym uczelnie wyższe m.in. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Krakowskie Szkoły Artystyczne i Uniwersytet Pedagogiczny.
W programie znalazły się m.in. wystawa prac młodych projektantów z Krakowskich Szkół Artystycznych „Fotoprzestrzenie”, wykład prof. Władysława Pluty z Akademii Sztuk Pięknych na temat logotypu czy warsztaty, podczas których uczestnicy będą szyli ekologiczne torby i worki z materiałów z drugiego obieg.
Odbędą się także targi artystów i designerów „Nówka sztuka”, połączone ze „Strefą debiutów”, adresowaną do młodych twórców i studentów szkół artystycznych.
Z myślą o dzieciach w Muzeum Nowej Huty odbędą się warsztaty „Oko na detal” poświęcone detalom architektonicznym tej krakowskiej dzielnicy: bramom, balustradom, rzeźbom, neonom czy mozaikom.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ pat/