W rezydencji ambasadora RP w USA odbyło się w czwartek przyjęcie z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Świętowano też stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Warszawą i Waszyngtonem oraz dołączenie Polski do programu ruchu bezwizowego.
Wśród kilkuset gości w rezydencji ambasadora, położonej w prestiżowej dzielnicy Waszyngtonu Woodland Normanstone, obecni byli m.in. przedstawiciele władz federalnych USA, korpusu dyplomatycznego i oficerskiego oraz Polonii. Część z tych ostatnich wyróżniała się tradycyjnymi strojami krakowskimi i podhalańskimi.
Przyjęcie zdominowała radość z ogłoszenia w tym tygodniu przez amerykański rząd dołączenia Polski od 11 listopada do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VMP).
"Nie mogę wyobrazić sobie bardziej wymownego świętowania stulecia naszych dyplomatycznych relacji niż przez włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego" - zauważył w przemówieniu ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek.
"Nie mogę wyobrazić sobie bardziej wymownego świętowania stulecia naszych dyplomatycznych relacji niż przez włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego" - zauważył w przemówieniu ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek.
Jego zdaniem sprawa ta była ostatnim punktem na polsko-amerykańskiej "liście zadań". "Możemy czuć satysfakcję z odhaczenia tej sprawy i przejścia do realizowania innych, nowych dziedzin współpracy" - podkreślił. Za zaangażowanie w sprawę podziękował amerykańskim kongresmenom, przedsiębiorcom, środowiskom polonijnym oraz poprzednim szefom i pracownikom polskiej ambasady w Waszyngtonie.
Gościem specjalnym przyjęcia był Stephen Biegun, specjalny przedstawiciel prezydenta USA Donalda Trumpa i zarazem nominowany przez niego na zastępcę amerykańskiego sekretarza stanu.
Przyznający się do polskich korzeni dyplomata zauważył, że Polacy i Amerykanie mają w tym roku więcej powodów do świętowania niż tylko stulecie nawiązania relacji dyplomatycznych. Wśród nich wymienił m.in. 15. rocznicę wejścia Polski do UE i 20. do NATO.
Resort bezpieczeństwa narodowego USA reprezentował jego wiceszef David Pekoske, który chwalił współpracę polsko-amerykańską w realizowaniu procedur koniecznych do zniesienia obowiązku wizowego. Ocenił też, że decyzja o włączeniu Polski do Visa Waiver Program wzmacnia bezpieczeństwo Polaków i Amerykanów.
Głos zabrał także prezes polskich linii lotniczych LOT Rafał Milczarski, który zapewniał, że brak obowiązku wizowego spowoduje zwiększenie ruchu turystycznego z Polski do USA.
LOT był mocno zaangażowany w akcję wspierającą włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego. W 2020 roku firma ta planuje otworzyć bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą i San Francisco.
W środę pełniący obowiązki szefa resortu bezpieczeństwa narodowego USA Kevin K. McAleenan poinformował o włączeniu Polski do VWP. Od 11 listopada, kiedy w Polsce obchodzone jest Święto Niepodległości, Polacy bez wiz będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni.
Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)
mobr/ cyk/