Jesteśmy narodem suwerennym, który może budować swoją przyszłość; spotykamy się na naszym szklaku pamięci, mając świadomość tego, że przed nami wielka odpowiedzialność i zadanie - mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas obchodów święta niepodległości.
Główna część krakowskich obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się w poniedziałek na pl. Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się oficjalne uroczystości państwowe, z udziałem Wojska Polskiego.
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik, zabierając głos, przypomniał słowa papieża Jana Pawła II mówiące o tym, że "nigdy nie możemy zapomnieć tej straszliwej lekcji dziejowej, jaką była utrata niepodległości Polski". "Te słowa są dla nas wielką lekcją, ale także wielkim przypomnieniem naszych obowiązków - obowiązku pamięci, ale także świadectwa" - wskazywał Ćwik.
Podkreślił, że dzięki ofierze przodków "dzisiaj jesteśmy narodem wolnym i suwerennym, który może budować swoją przyszłość". "Spotykamy się na naszym szklaku pamięci, patrząc na to, co za nami. Ale spotykamy się także na naszym szklaku pamięci, mając świadomość tego, że przed nami wielka odpowiedzialność i wielkie zadanie - odpowiedzialnego budowania przyszłości naszej ojczyzny" - podkreślił.
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik, zabierając głos, przypomniał słowa papieża Jana Pawła II mówiące o tym, że "nigdy nie możemy zapomnieć tej straszliwej lekcji dziejowej, jaką była utrata niepodległości Polski". "Te słowa są dla nas wielką lekcją, ale także wielkim przypomnieniem naszych obowiązków - obowiązku pamięci, ale także świadectwa" - wskazywał Piotr Ćwik.
Jak ocenił, przodkowie pozostawili współczesnym ojczyznę, jako "wielki spadek i wielkie zobowiązanie; z nadzieją, że będziemy spotykać się na naszym szklaku pamięci, nie tylko wspominając, ale także biorąc na siebie zobowiązanie za przyszłość ojczyzny".
Podczas uroczystości wojewoda w asyście wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina wręczył odznaczenia państwowe - m.in. Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski. Wręczono także akty nadania – decyzją prezydenta – obywatelstwa polskiego cudzoziemców zamieszkującym Małopolskę.
Uroczystości poprzedziła msza św. w intencji ojczyzny, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Jak podkreślał w homilii metropolita krakowski, należy wyrażać "naszą głęboką wdzięczność Panu Bogu" za tych "wszystkich znanych i wielkich", którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.
Wskazywał jednak, że pamięć należy się także tym nieznanym nam z imienia i nazwiska, "równie, a kto wie, czy nie bardziej wielkich rodaków, który wierząc, dzięki Kościołowi katolickiemu, w zmartwychwstanie Chrystusa, a przez to także w zmartwychwstanie Polski, oddawali swoje życie, rzucając je na stos".
Metropolita zaznaczył, że osobom tym należy się dziękczynienie "za ich wiarę w Boga, za ich wiarę w Polskę, za ich patriotyzm, poświęcenie, przelaną za Polskę krew; za to, że ich wiara pozwala nam dzisiaj radośnie śpiewać: +ojczyznę wolną pobłogosław Panie+".
Krakowianie i turyści w południe wzięli też udział w akcji "Niepodległa do hymnu", podczas której setki osób zaśpiewało Mazurka Dąbrowskiego. Hymn został odśpiewany m.in. przez uczestników formującego się pod Katedrą Wawelską pochodu patriotycznego, który przeszedł następnie na pl. Matejki. Po południu na Rynku odbędzie się z kolei Krakowska Lekcja Śpiewania, podczas której mieszkańcy i turyści zaśpiewają patriotyczne piosenki.(PAP)
nak/ agz/