42 filmy zostaną pokazane w konkursie rozpoczynającego się w poniedziałek w Kielcach 25. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2019. W ramach imprezy zaplanowano spotkania z autorami dokumentów oraz projekcje filmów, które w ciągu 25 lat uhonorowano główną nagrodą.
Do 25. festiwalu zgłoszono 174 formy dokumentalne. Do pokazów konkursowych zakwalifikowano 42 z nich. Zaprezentowane zostaną podczas 10 pokazów tematycznych. Poświęcone one będą m.in. problematyce historycznej, społecznej i problemom ekologicznym.
„Każdy pokaz jest praktycznie skierowany do innego odbiorcy. Każdy człowiek myślący, żyjący w Polsce znajdzie podczas naszego festiwalu ważną rzecz, która będzie mu potrzebna, utwierdzi go w jego myśleniu lub zaprzeczy jego stereotypom” – powiedział dyr. artystyczny festiwalu Krzysztof Miklaszewski.
Wśród prezentowanych produkcji znalazły się m.in. wspomnienia polskiego oficera Tadeusza Oratowskiego, uczestnika inwazji państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku, „Prasowanie piersi” – udokumentowana relacja o afrykańskim procederze inicjacji młodych kobiet, dokumentalna rekonstrukcja o pierwszej udanej ucieczce lotniczej z PRL, która miała miejsce w październiku 1830 roku, i „Aktor Pana Boga” – portret znakomitego aktora Franciszka Pieczki.
W poniedziałek podczas gali otwarcia festiwalu będzie można zobaczyć pokaz przedpremierowy filmu „Nasza mała Polska” w reżyserii Mateja Bobrika. Jego bohaterami są młodzi Japończycy rozpoczynający studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych.
W środę na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbędzie się spotkanie z pomysłodawcą festiwalu Krzysztofem Miklaszewskim. Zaprezentowany zostanie także jeden z jego filmów dokumentalnych „Apteka Pod Orłem” - historię jedynej polskiej apteki w krakowskim getcie żydowskim i jej właściciela Tadeusza Pankiewicza, postaci ważnej dla kilku pokoleń Żydów.
W czwartek z okazji jubileuszu festiwalu podczas „Maratonu Filmowego” wyświetlonych zostanie 14 filmów, które w ciągu 25 lat uhonorowano główną nagrodą festiwalu.
Dzień później odbędą się warsztaty filmowe dla młodzieży oraz pokaz specjalny filmu „Wiatr. Thriller dokumentalny „w reżyserii Michał Bielawskiego. Tego samego dnia wieczorem zostanie ogłoszona główna nagroda festiwalu. Będą przyznane także: Srebrny i Brązowy NURT, nagroda publiczności i wyróżnienia specjalne.
Przedsięwzięcie, organizowane przez Kieleckie Centrum Kultury (KCK), potrwa do 22 listopada. (PAP)
autor: Janusz Majewski
maj/ pat/