Dziewięć drużyn uczniów szkół ponadpodstawowych zakwalifikowało się do finału konkursu poświęconego postaci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Celem konkursu, którego finał odbędzie się w piątek jest upowszechnienie wiedzy o postaci pisarza oraz dziejach Polski w latach II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem losów obywateli II Rzeczpospolitej w ZSRS.
Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym trzyosobowe drużyny przygotowywały audycję radiową lub gazetę szkolną poświęconą tematowi wydarzenia. Etap drugi będzie miał formę turnieju sprawdzającego wiedzę o życiu bohatera oraz historii Polski. Wydarzenie zorganizował łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Kandydatów zgłaszano do 4 października 2019 r., nadsyłanie prac zakończyło się 28 października. Decyzją jury do finału ogólnopolskiego konkursu "Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach. Gustaw Herling-Grudziński na tle historii Polski" zakwalifikowało się dziewięć drużyn: I LO Brzozów w składzie: Katarzyna Folta, Martyna Florek, Hubert Fijałka; ZPSM Kraków (Katarzyna Kołodziej, Ida Świątek, Julia Kosek); ZS nr 3 Kutno (Damian Drzewiecki, Hubert Nowakowski, Gerard Podlewski); XXVI LO Łódź (Ignacy Kański, Ewelina Sobczak, Jakub Dworakowski); XXVI LO Łódź (Patrycja Jachimek, Klaudia Rosiak, Dawid Borkowski); I LO Piotrków Tryb. (Anna Lasek, Maria Madej, Anna Pabich); PZS nr 1 Rumia (Zuzanna Lewandowska, Rafał Wąż, Michał Skowroński); LO Staszów (Anna Jastrząb, Daria Golonka, Jakub Piątek) oraz XIII LO Szczecin (Filip Karpiński, Jakub Niedziółka, Tomasz Nowak).
Gustaw Herling-Grudziński urodził się 20 maja 1919 roku w Kielcach. Przed wojną przez dwa lata studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy też rozpoczął współpracę literacką z kilkoma czasopismami. W marcu 1940 roku podjął próbę przedostania się z Grodna na Litwę, skąd chciał dotrzeć na Zachód. Został aresztowany przez Sowietów i skazany na 5 lat obozu. Trafił m.in. do łagru w Jercewie koło Archangielska. Opisał go w wydanym w 1951 roku w Londynie "Innym świecie".
Został zwolniony z łagru w 1942 roku po długim strajku głodowym. Przyłączył się do armii generała Andersa. Z II Korpusem przeszedł szlak bojowy, walczył m.in. pod Monte Cassino. Pozostał we Włoszech. Związał się z założonym w Rzymie w 1946 roku Instytutem Literackim i z wydawaną przezeń "Kulturą".
Od 1947 roku mieszkał w Londynie, a następnie pracował w Radiu Wolna Europa w Monachium. W Neapolu osiadł w 1955 roku, gdy ożenił się z córką wybitnego włoskiego filozofa Benedetto Croce - Lidią.
Za dzieło jego życia uważany jest - obok "Innego świata{ - "Dziennik pisany nocą", wydawany od lat 70. i przetłumaczony m.in. na włoski.
Po raz pierwszy po wojnie pisarz odwiedził Polskę po 1989 roku. W 1998 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł 4 lipca 2000 roku w Neapolu. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu Poggioreale w kaplicy rodziny Croce.
W lipcu ubiegłego roku Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ wj/