O przekształceniu Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (RIK) w Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego zdecydował w piątek zarząd woj. śląskiego - poinformował marszałek regionu Jakub Chełstowski.
Głównym celem RIK było dotąd gromadzenie wiedzy o regionalnym dziedzictwie materialnym i niematerialnym oraz upowszechnianie tej wiedzy wśród mieszkańców regionu.
Jak zapewnił na piątkowym briefingu Chełstowski, wprowadzana zmiana jest efektem pogłębionych analiz i rozmów, m.in. z obecnym na brefingu historykiem prof. Uniwersytetu Śląskiego Zygmuntem Woźniczką.
"To pokazuje, że działamy w sposób bardzo merytoryczny i przemyślany" - ocenił marszałek. "Zarząd woj. śląskiego dzisiaj podjął uchwałę o podjęciu działań celem przekształcenia Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach w Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego” - poinformował.
Chełstowski wyjaśnił, że nowa placówka nadal będzie zajmowała się "ważnymi dla regionu sprawami" m.in. dokumentowaniem zachodzących w kulturze przemian - jej działalność jednak zostanie "bardzo mocno poszerzona" o kwestie związane z osobą Wojciecha Korfantego. Zapowiedział powstanie specjalnej pracowni, dokumentującej jego działalność oraz promującej "myśl związaną z powstaniami śląskimi w regionie".
Ocenił, że promowania postaci Wojciecha Korfantego brakowało w dotychczasowej polityce historycznej woj. śląskiego. Nawiązując do odsłonięcia przed miesiącem pomnika Korfantego w Warszawie ocenił, że był on politykiem, który "można powiedzieć, poświęcił życie dla Polski, dla Śląska".
"Kwestii regionalnych nie zaniedbujemy i nie będziemy zaniedbywać, ale uważam, że będzie to bardzo ważna instytucja na mapie woj. śląskiego" - uznał Chełstowski. Zauważył, że wybrana nazwa nowej placówki: "Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego" wpisuje się w ideę trwającego Roku Powstań Śląskich.
Jak zapowiedział, po piątkowej uchwale zarządu ws. przekształcenia RIK rozpocznie się procedura opiniowania statutu nowej instytucji. Wyraził przekonanie, że formalne przekształcenie RIK od 15 stycznia 2020 r. sejmik przegłosuje na grudniowej sesji. Zadeklarował radość z faktu, że inicjatorem zmiany jest specjalizujący się m.in. w tematyce powstań śląskich prof. Woźniczka.
Historyk ocenił, że postać Korfantego "idealnie nadaje się" do promocji regionu na arenie ogólnopolskiej. "Europejczyk, Ślązak i Polak – jeden z ojców założycieli II Rzeczypospolitej: warto się tą osobą szczycić i wokół niej skupiać działania na rzecz promocji regionu” - przekonywał.
Jak ocenił, myśl polska na Śląsku to nie tylko Korfanty, ale też inni znani działacze, którzy realizowali koncepcję: "polskie, państwowe na Górnym Śląsku". "To, jak myślę, nie przekreśla całej tradycji Śląska, jego wielokulturowości, ale jednocześnie ją wzbogaca" - uznał Woźniczka.
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach w dotychczasowej formule działał od czerwca 2016 r., gdy formalnie zastąpił połączone Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach oraz Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. Przedstawiciele poprzedniego zarządu województwa wyjaśniali, że obie tamte instytucje w pewnej mierze działały komplementarnie - pod względem gromadzonych zasobów i upowszechniania wiedzy.
Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego koncentrowało się głównie wokół sfer związanych z architekturą: zabytków materialnych, cennych budynków czy rozwiązań architektonicznych. Regionalny Ośrodek Kultury gromadził natomiast grono ekspertów potrafiących w nowoczesny sposób przekazywać specjalistyczną wiedzę.
W ostatnim czasie eksperci RIK m.in. koordynowali przedsięwzięcia związane z językiem śląskim (np. konkurs na bajkę po śląsku), prowadzili projekt Mapa Obrzędowa Górnego Śląska, grupujący regionalne doroczne zwyczaje i obrzędy, upowszechniali wiedzę o ważnych dla regionu postaciach, np. o nazywanej "matką śląskiego przemysłu" Joannie Gryzik, czy uczestniczyli w pracach nad utworzeniem parku kulturowego w dzielnicy Rudy Śląskiej – Rudzie.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pat/