Prawie 90 mln euro z funduszy norweskich i EOG zostanie w obecnej perspektywie finansowej przeznaczonych na Program „Kultura” – poinformował wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Podkreślił, że ta edycja ma się skoncentrować m.in. na dziedzictwie lokalnym. Nabór do programu potrwa do 16 marca 2020 r.
"Jest mi niezmiernie miło powitać państwa na konferencji inaugurującej Program +Kultura+ dofinansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzisiejszy dzień to z jednej strony zwieńczenie wielu miesięcy wspólnej polsko-norweskiej pracy nad dokumentami programowymi. Z drugiej początek realizacji programu, który - głęboko w to wierzę - przyniesie wiele ciekawych projektów" - powiedział Sellin podczas wtorkowej konferencji w Warszawie.
Na Program "Kultura" - jak podał - w obecnej perspektywie finansowej przeznaczonych zostanie prawie 90 mln euro. "Program może się zatem poszczycić drugim, po +Środowisku+, największym budżetem wśród programów finansowanych ze środków EOG w tej perspektywie finansowej. Dyskusje z naszymi norweskimi partnerami na temat kształtu programu, przyznajemy szczerze, nie zawsze były łatwe, ale najważniejsze, że osiągnęliśmy porozumienie co do oczekiwanych efektów" - podkreślił.
"Najważniejszym jest poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym oraz dalszy rozwój współpracy artystów i instytucji kultury z Polski, Norwegii, Islandii i Lichtensteinu. Nowy program będzie czerpał z dotychczasowych doświadczeń, ale ma również zupełnie nowy wymiar. W tej edycji chcielibyśmy się skoncentrować na dziedzictwie lokalnym, na społecznym wymiarze projektów i rozwoju przedsiębiorczości kulturalnej" - zaakcentował wiceminister.
Jak zaznaczył, ważnym elementem będzie również promocja mniejszości narodowych i etnicznych, ich dziedzictwa kulturowego. "Czego najsilniejszą emanację stanowić będzie realizacja projektu +Żydowskie dziedzictwo kulturowe+. Z satysfakcją chciałbym poinformować, że uzgodniliśmy całość dokumentów niezbędnych do ogłoszenia naborów na wszystkie typy działań - na inwestycje, na projekty współpracy międzynarodowej, na wizyty studyjne. W najbliższych dwóch tygodniach zostaną ogłoszone, dlatego tak się cieszę z licznego przybycia gości" - mówił.
Otwarcie programu zbiega się także z 100. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Norwegią. "Warto przypomnieć, że nasze relacje mają znacznie dłuższą historię i sięgają początków chrześcijaństwa. Mamy także wspaniałe tradycje współpracy kulturalnej(...) mam nadzieję, że nadchodząca edycja funduszy pochodzących z mechanizmu finansowego EOG przyczyni się do dalszego rozwoju kultury i współpracy we wszystkich zainteresowanych państwach" - podkreślił Sellin.
Ambasador Norwegii w Polsce Olav Myklebust dziękował za wkład w przyjaźń pomiędzy Polską a Norwegią. "Cieszę się, że możemy chronić nasze wspólne dziedzictwo europejskie poprzez ten program. 90 mln euro pozwoli chronić polskie dziedzictwo narodowe, promować także różnorodność kulturową" - mówił zwracając także uwagę na fakt, że w konferencji biorą udział również norweskie podmioty. "Pamiętajmy, że potrzeba kreatywności i determinacji, by tworzyć możliwe najlepsze rozwiązania w ramach naszej współpracy" - zaakcentował ambasador.
List do zebranych skierowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. "Program +Kultura+ jest jednym z największych programów tej alokacji funduszy norweskich i EOG. Jednocześnie jest największym programem wsparcia sektora kultury wśród wszystkich krajów-beneficjentów tych funduszy. Za sprawą funduszy EOG możemy dać impuls rozwojowy instytucjom sektora kultury, w tym publicznym instytucjom kultury, organizacjom pozarządowym, publicznym szkołom i uczelniom artystycznym czy jednostkom samorządu terytorialnego" - napisała.
"Program odpowiada na wyzwania we wszystkich kluczowych obszarach kultury. Dodatkowo wspiera edukację kulturalną i zarządzanie kulturą, ratowanie zabytkowych obiektów, poprawę warunków ekspozycji cennych dóbr czy świadectw życia człowieka na przestrzeni wieków. Wpłynie niewątpliwie na rozwój regionalny i na komfort życia mieszkańców, w tym mieszkańców mniejszych ośrodków. Nie bez znaczenia jest również akcent położony na potrzeby osób starszych czy niepełnosprawnych, tak by każdy mógł mieć swobodny dostęp do kulturowych dóbr narodowych. W programie dofinansowane będą także projekty polegające na współpracy kulturalnej" - zaznaczyła wyrażając nadzieję, że projekt przyczyni się do wzmocnienia i rozwoju relacji z państwami-darczyńcami.
Dyrektor Departamentu Funduszy i Spraw Europejskich w Ministerstwie Kultury Monika Smoleń-Bromska podkreśliła, że MKiDN jest jednym z pierwszych resortów, który zakończył z sukcesem negocjacje i dyskusje nad wszystkimi dokumentami programowymi. "I w dniu dzisiejszym ogłosimy nabory, które będą trwały do 16 marca 2020 r., na wszystkie działania. A więc działanie poświęcone i zarządzaniu dziedzictwem kulturowym, współpracy kulturalnej i współpracy bilateralnej (...) Program realizowany będzie przez dwa podstawowe działania. Pierwsze poświęcone zarządzaniu dziedzictwem kulturowym, drugie - poprawie dostępu do kultury i sztuki" - dodała. Przypomniała również, że środki norweskie i mechanizm finansowy EOG wdrażany jest od 2004 r., czyli od momentu wejścia Polski do struktur UE.
To trzecia edycja funduszy norweskich i EOG w Polsce. Są one formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami. Do tej pory Polska wykorzystała ponad 1 miliard euro środków pochodzących z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Podobnie jak w poprzednich edycjach Polska jest największym beneficjentem tych środków.(PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ itm/