20-lecie obecności na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO upamiętniło we wtorek sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podkreślił, że pod opieką znalazły się wówczas nie tylko dobra materialne, lecz i dziedzictwo ducha.
Metropolita odprawił w kalwaryjskiej bazylice Matki Bożej Anielskiej dziękczynną mszę św. W homilii podkreślił, że „wpisanie sanktuarium na listę UNESCO wskazuje, że pod szczególną opieką znalazły się nie tylko dobra materialne istniejące od 400 lat, ale też (…) dzieje ludzi wierzących, tworzących to miejsce, przybywających tu w pielgrzymkach, modlących się u stóp Matki Bożej i przemierzających Dróżki Chrystusa i jego Matki”.
„To wielkie dziedzictwo ducha, które jest dziedzictwem ludzkości, a przede wszystkim wiary w to, że jest Bóg, że on nas kocha, jest naszym ojcem i na nas czeka. W to jego czekanie na nas (…) jest wpisana troska, by to wielkie dziedzictwo kultury – klasztor i bazylika w Kalwarii Zebrzydowskiej – zostało rozszerzone. To się dokonało 20 lat temu” – powiedział abp Jędraszewski.
Duchowny nazwał kalwaryjskie sanktuarium „skarbem na przyszłość; skarbem, który potrafi kolejne pokolenia ludzi przekonywać, że jest Bóg, ojciec kochający każdego z nas, i jest matka najświętsza, do której z ufnością możemy przybywać”.
Kustosz sanktuarium, bernardyn o. Konrad Cholewa powiedział przed mszą św., że jubileusz „jest przede wszystkim okazją, by podziękować Bogu, że dziedzictwo, jakim jest Kalwaria, zostało zauważone i poznane na całym świecie”. „Szczególnie chcemy dziękować Bogu za to, że tym dziedzictwem jest także dobro duchowe, które tutaj przez wieki gromadziło się i nadal gromadzi w pielgrzymach przybywających na to święte miejsce” – podkreślił.
Manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 1 grudnia 1999 r. w Marakeszu (Maroko).
Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej powstało na początku XVII w. z inicjatywy Mikołaja Zebrzydowskiego, który przekazał opiekę nad miejscem Bernardynom. Klasztor i kościół zostały wzniesione w latach 1604-1609. Wokół świątyni wybudowano Dróżki, które przypominają kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.
Sanktuarium jest jednym z największych miejsc kultu Męki Pańskiej oraz Najświętszej Maryi Panny. „Z niesłabnącym zainteresowaniem pątnicy uczestniczą w Misterium Męki Pańskiej organizowanym w Wielkim Tygodniu oraz uroczystościach ku czci Wniebowzięcia NMP. Liczba nawiedzających pielgrzymów rocznie sięga 2 mln” – dodał o. Tarsycjusz.
Do Kalwarii Zebrzydowskiej pielgrzymowali papieże: Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ mhr/