W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej odsłonięto w sobotę gwiazdy Katarzyny Figury i Jerzego Stuhra. Już uhonorowano w ten sposób 78 osób zasłużonych dla kinematografii.
"Takie spotkania są dla nas wielką radością i świętem kina. Tworzymy coś pięknego, zapisujemy wspaniałe i ważne chwile w naszej pamięci i utrwalamy tak, by kolejne pokolenia wracały do tych filmów, które stworzyliśmy m.in. razem z Jerzym (Stuhrem - PAP" – powiedziała Katarzyna Figura.
Dodała, że "Łódź na zawsze pozostanie filmowa – to cudowny przymiotnik, piękna cecha".
Z kolei Jerzy Stuhr po odsłonięciu swojej gwiazdy podziękował, że został na niej doceniony nie tylko jako aktor, ale też reżyser. Zwrócił uwagę, że gwiazda na ul. Piotrkowskiej znajduje się w sąsiedztwie Grand Hotelu, w którym na III piętrze znajduje się honorowy "apartament Jerzego Stuhra".
"Gwiazda będzie dla mnie jednym z najbliższych mi miejsc na Ziemi – poza Krakowem i Rzymem. Właśnie tu, w tym łódzkim hotelu zostały wymyślone takie historyczne kwestie, jak +Kobieta mnie bije+ czy +Na Wschód. Tam musi być jakaś cywilizacja+" – wspominał.
Przed odsłonięciem gwiazd Figura i Stuhr odwiedzili świeżo wyremontowaną siedzibę Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej. Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka przypomniała, że właśnie tam realizowano zdjęcia Szuflandii z filmu "Kingsajz" Juliusza Machulskiego, w którym zagrali oboje artyści. Po transformacji ustrojowej obiekt ten z wolna popadał w ruinę.
"Przez wiele lat władze Łodzi zabiegały, by odzyskał swój blask. Można powiedzieć, że Katarzyna Figura i Jerzy Stuhr to nasi rodzice chrzestni budynku, który został właśnie oddany przy ul. Wólczańskiej 17" – zaznaczyła wiceprezydent.
Katarzyna Figura jest jedną z najpopularniejszych aktorek polskiego kina. Wiele jej ról w filmach z lat 80. i 90. m.in. w "Pociągu do Hollywood", "Kingsajzie", "W klatce", "Porno" czy "Pierścieniu i Róży" - zostało uznanych za ikoniczne. Artystka grała w produkcjach najwybitniejszych polskich reżyserów, m.in. Andrzeja Kondratiuka, Juliusza Machulskiego, Jerzego Stuhra, Janusza Majewskiego, Radosława Piwowarskiego, Janusza Zaorskiego, Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego. Figura ma na koncie wiele nagród - także za także kreacje sceniczne. Od lat występuje na scenach Teatru Wybrzeże w Gdańsku i w Sopocie.
Jerzy Stuhr jest aktorem oraz reżyserem teatralnym i filmowym, scenarzystą, jurorem międzynarodowych festiwali filmowych, autorem książek; od lat działa charytatywnie. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. Nagradzany wielokrotnie jako aktor i reżyser oraz autor scenariuszy na krajowych i zagranicznych festiwalach, otrzymał wiele prestiżowych nagród za całokształt twórczości.
Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 r. był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy Andrzej Pągowski. Przed Figurą i Stuhrem uhonorowano gwiazdami 76 osób zasłużonych dla polskiej kinematografii, m.in. reżyserów, aktorów, twórców muzyki filmowej.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ amac/