Zabytkowy neoklasycystyczny gmach Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich "Jad Charuzim” w centrum Jarosławia (Podkarpackie) zostanie wyremontowany i zmodernizowany. Ma tam powrócić Powiatowe Ognisko Baletowe. Obecnie starostwo poszukuje wykonawcy robót.
Jak poinformował w poniedziałek Konrad Sawiński ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, chodzi o zabytkowy budynek przy ul. Jana Hetmana Tarnowskiego 1 w Jarosławiu.
Neoklasycystyczny budynek został wzniesiony według projektu Samuela Kormana w latach 1907–1912. Przed wojną mieściło się tam Stowarzyszenie Rękodzielników Żydowskich "Jad Charuzim” (z hebr. zręczna dłoń). Po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa. Swoją siedzibę miało tam ognisko baletowe i biblioteka publiczna. W wojewódzkim rejestrze zabytków jest od 1984 r. W 2008 r. został zwrócony Gminie Żydowskiej, a jego właścicielem została Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
W 2017 r. władze powiatu jarosławskiego zdecydowały o jego zakupie na rzecz działalności edukacyjno-kulturalnej, po półrocznych negocjacjach, za kwotę 500 tys. złotych. Po odkupieniu budynku od Fundacji konieczne jest przeprowadzenie gruntownego remontu i zmodernizowanie.
"Ten budynek to wspaniały zabytek, symbol miasta i powiatu. Planujemy, że do tego budynku powróci Powiatowe Ognisko Baletowe. Dodatkowe pieniądze na remont chcemy pozyskać także z funduszy zewnętrznych” – podkreślił starosta jarosławski Stanisław Kłopot.
Prace mają objąć m.in. wykonanie ścian działowych i montaż stolarki drzwiowej, wykonanie podestu na poddaszu oraz dach, czyli wymianę więźby, nowe pokrycie dachowe, orynnowanie oraz wymianę stolarki okiennej. Zmodernizowane zostaną również wszystkie instalacje.
W wyremontowanym budynku ma powstać także sala pamięci poświęcona dziedzictwu kulturowemu jarosławskich Żydów.
Inwestycja powinna się zakończyć w maju przyszłego roku. Obecnie starostwo powiatowe w Jarosławiu rozpoczęło poszukiwanie wykonawcy prac.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ agz/